1. Aşama: Öngörüşme

Çiftler, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizde, tüp bebek tedavisine karar verdiklerinde, kendileriyle konu hakkında detaylı görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler telefonla, email üzerinden ya da çiftler dilerse yüz yüze olarak yapılır.

2. Aşama: Testler ve Kontroller

Hem kadının hem de erkeğin bir takım kontrol ve muayenelerden geçmesi istenir. Özellikle kadının hormon değerleri, yumurta gelişimi üzerinde çok önemli bir rol oynadığından, adetin 2. günü hormon testlerini yapması istenir. Bunun yanında karaciğer enzimleri, tiroid ve kan şekeri seviyeleriyle, bulaşıcı hastalık testleri görülür. Erkeğin de sperm sonuçları ve bulaşıcı hastalık kontrolleri istenir. Tüm bu testlere ek olarak, daha önce, farklı merkezlerde başarısızlıkla sonuçlanan denemeleri bulunuyorsa, konuyla ilgili detaylı araştırma yapılır. Extra muayene ve kontroller istenir. Sigara ve alkol kullanımının hem kadının hem de erkeğin üreme hücreleri üzerine ciddi olumsuz etkileri olduğundan, bu alışkanlıklardan özellikle uzak durmaları önerilir.

3. Aşama: Donor Seçimi

Anne adayına en uygun yumurta donorünü seçmek adına, kadının fotoğrafları, fiziksel özellikleri ve çiftin kan grupları ilk öncelikli olarak istenir. Detaylı araştırma ile; çiftin fiziksel verileri, kan grupları, etnik kökenleri ve diğer özelliklerine göre, geniş donor havuzumuzdan, anne adayına en uygun yumurta vericisi seçilir. Annenin özelliklerine göre en yüksek seviyede eşleştirilir.

Kadına en uygun olarak seçilen yumurta donorlerinin hormon testleri tekrarlanır, jinekolojik muayeneleri yapılır ve donor detaylı genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilir (Anti-HIV, Anti-HCV, Rubella IgG, CMV IgG, HbsAg, VDRL vb.). 

En uygun vericinin seçilmesinin ardından, yumurta donorünün bilgileri çiftler ile paylaşılır ve çiftlerin de onayının ardından, donore folik asit ve diğer benzeri vitamin desteği başlanır.

4. Aşama: Yumurta Gelişimi

Adetin 2. günü hormon testlerinin görülmesinin ardından, yine adetin 2. ya da 3. günü, anne adayının yumurtalıkları ve rahim içi ultrason eşliğinde incelenir ve yumurta gelişimi ilaçlarına başlanır. Yaklaşık 10-12 gün süren yumurta geliştirme tedavisinin ardından, yumurtalar istenilen olgunluğa ulaştıklarında, bir sonraki aşamaya geçilmek üzere, olgunlaşan yumurtalar, özel bir iğne ile çatlatılır. Bu süreç yumurta takviyesinin alınacağı yumurta donorü için, anne adayının tedavisine paralel olarak, aynı şekilde gerçekleşmektedir.

5. Aşama: Yumurta Toplama ve Dölleme

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde gerçekleştirilen tüp bebek tedavisinin 5. aşamasında, hem anne adayına hem de yumurta donorüne yapılan çatlatma iğnesinin ardından, 36 saat sonra, yumurta toplama işlemi için çiftlerin Kıbrıs’ta olmaları istenir. Kadının ve takviye yumurtaların alınacağı donorün yumurtaları anestezi altında ve çok kısa süren bir işlem sonucunda toplandıktan sonra, erkekten alınan sperm ile ICSI (mikro enjeksiyon) yöntemiyle döllenir. Anne adayının ve donorün yumurtalarının döllemeleri ayrı ayrı yapılmaktadır.

6. Aşama: Embriyo Transferi

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizde gerçekleştirilen tüp bebek tedavisini en son aşaması, en gelişmiş embriyoların, anne rahmine transfer edildiği, embriyo transferi aşamasıdır. Bu aşamada, çifte hem anne adayının hem de yumurta donorünün embriyoları ile ilgili ayrı ayrı bilgi verilir ve embriyolar ortak karara göre anne adayına transfer edilir. Embriyo transferi, döllemenin 3. ya da 5. günü gerçekleşir ve işlem aynı bir jinekolojik muayene gibi olduğundan, anne adayı uyutulmaz ya da hiçbir acı hissetmez. Transferin ardından 12 gün sonra, kanda BHgc testi yapılarak gebelik görülür.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *