Geçmiş dönemlerde kadınların evlilik yaşı oldukça düşüktü. Genç kızlar yaşları küçükken evlendikleri için, eğer üreme hücreleriyle ilgili çok büyük bir sorun yoksa, diledikleri her zaman çocuk sahibi olabiliyorlardı. Ancak kadınlar artık özellikle de iş dünyasında ciddi bir şekilde rol almaya başladığı için, bu durum evlilik yaşının da, bebek sahibi olma yaşının da düşmesine neden oldu. Böylesine bir durumun ardından da kadınların çocuk sahibi olma oranları ciddi oranda azaldı. Bunun nedeni ise yumurtaların sayılarının yanı sıra kalitelerinde meydana gelen, özellikle 35 yaşından sonraki dönemde görülen, hızlı düşüş. Bu düşüşün sonrasında ise doğurganlık oranında da azalmalar meydana geldi.

İleri dönemlerde çocuk sahibi olmak için gebeliği erteleyen kadınların yanında, radyoterapi, kemoterapi gibi yumurtanın kalitesini ciddi oranda düşüren uygulamalar, çeşitli sağlık problemleri, aile içerisinde erken menopoz oluşumu ve cerrahi uygulamalar sonrasında kadınların gebe kalma oranları git gide düşmeye başladı. Böylesine bir durum ile karşılaşmak istemeyen kadınlar, ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olabilmek için, merkezimizde bulunan yumurta dondurma hizmetinden faydalanabiliyorlar. Dünya üzerinde yaklaşık 29 senedir uygulanan bu işlem, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’miz tarafından da başarılı bir şekilde uygulanıyor ve kadınlara diledikleri zaman anne olma şansına erişebiliyorlar. Bu yöntemin uygulanması sayesinde kadınların üreme yetenekleri korunması da sağlanıyor.

Yumurta Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleşir?

Yapılacak dondurma işlemi öncesinde de diğer pek çok tüp bebek işleminde olduğu gibi belirli işlemlerin yapılması gerekiyor. Kadınlar hangi sebeple olursa olsun fark etmez yumurta dondurma işlemini yaptırmak istedikleri zaman ilk önce yumurta yapısını bozabilecek tarzdaki yiyecek, içecek ya da sigara gibi şeyleri kullanmaktan kaçınmalıdır. Bu tedaviye başlamak isteyen kadınların öncelikli olarak ekibimiz tarafından bilgilendirilmesi gerekiyor. Böylece yapılacak tedavi ile alakalı gerekli bilgilendirmeler yapılacak ve tedavi süreci de başlamış olacaktır.

Tedaviye başlayacak kadına, adetinin 2. ya da 3. gününde yumurtalarını geliştirecek ve arttıracak ilaçlar verilir ve onun 10–12 gün boyunca bu ilaçları kullanması gerekir. Yapılacak ilaç uygulaması sonrasında ise yumurtaların istenen büyüklüğe gelip gelmediği belirlenir. Yumurta toplama işlemi için istenilen büyüklüğe gelen yumurtalar, özel bir ilaçla çatlatılır. Çatlayan yumurtalar ise 36 saat içerisinde toplanır. Aslında yapılacak olan bu uygulamalar, herkesin de bileceği gibi tüp bebek tedavisinde de uygulanmaktadır. Yumurtaların alınması sonrasında ise özel laboratuvarımızda, en olgun yumurtalar arasından seçim yapılır ve dondurma işlemi başlar.

Yumurta dondurma işlemi, oldukça dikkat isteyen bir iştir. Yumurta dondurma işleminin hatalı ya da uygunsuz yapılması sonrasında yumurtalara ciddi zararlar verebilecek buz kristallerinin oluşabilmektedir. Yılların tecrübesini bünyesinde barındırmayı başaran Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, kadınlardan alınan yumurtaları 3-5 yıl boyunca başarılı bir şekilde saklamaktadır. Saklanan bu yumurtalar ise daha sonrasında başarılı bir şekilde tekrardan kadınlar tarafından kullanılabilmektedir. Bu uygulamadan faydalanmak isteyen kadınların, Kıbrıs’ta sadece bir gün kalmaları; sorun olmadan tüm işlemlerin tamamlanmasına yetecektir. Daha sonrasında ise kadınlar günlük hayatlarına kaldıkları yerden devam edebiliyorlar.