Çocuk sahibi olmak her kadının ve her çiftin en çok arzuladıkları şeylerin başında gelmektedir. Ancak ilerleyen yaş, erken menopoz, turner sendromu, genetik hastalıklar, geçirilen ciddi rahatsızlıklar vb. gibi nedenlerden ötürü, bazen kadınların kendi yumurtalarıyla çocuk sahibi olabilmeleri mümkün olmuyor. Bu gibi durumları yaşayan, menopoz ya da farklı nedenlerden ötürü yumurta üretemeyen kadınların sağlıklı, doğurganlığı kanıtlanmış olan bir donorün yumurta hücresi alınarak, tüp bebek tedavisi olmasına, yumurta donasyonu denilmektedir. Bu tedavi düşünüldüğü gibi bir organ nakli değil, sadece mikroskobik bir hücre naklidir. Donorün sadece yumurta hücreleri alınmaktadır.

Yumurta Donasyonu Kimlere Uygulanır?

Yapmış olduğu tüp bebek denemelerinde tekrar eden şekilde başarısız olanlar, erken menopoza girenler, yumurtalığı çeşitli nedenlerden ötürü alınmış olanlar, ileri yaşta olan ancak yine de bebek sahibi olmak isteyenler, yumurtalık kapasiteleri genç yaşta azalmaya başlayan kadınlar yumurta donasyonu yaptıran gruba girmektedir. Bu işlem için yumurta donorlerinin seçimi ise oldukça hassas ve dikkatli bir şekilde yapılmaktadır. Eğer farklı bir tercih yok ise, gebeliği garantileme adına, 20-27 yaş aralığında ve daha öncesinde sağlıklı çocuk doğurmuş genç kadınlar, ya da yumurta hücresiyle daha önce sağlıklı gebelik oluşmuş olan genç kadınlar seçilmektedir.

Donör seçimi yapılırken öncelikli olarak kan grubuna ve fiziksel, etnik özellik uyumuna bakılmaktadır. Kilo, boy, göz rengi, cilt tonu, saç rengi, eğitim durumu, genel olarak anne adayına uygun ve çiftin istekleri doğrultusunda belirlenmektedir. Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak, çeşitlilik ve sayısal olarak, Kıbrıs’taki en geniş donor havuzuna sahip merkez konumundayız. Donorlerimizi işlem öncesinde pek çok test ve muayenelerden geçirmekteyiz, bu şekilde, Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde çiftlere EN AZ 10 SAĞLIKLI YUMURTA GARANTİSİ sunuyoruz.

Çiftlerin yumurta donasyonu programına başlamadan önce bir takım detaylı test ve kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Rahim filmi veya rahim histereskopisi istenmekte ve erkeğin sperm analiz testi görülmektedir. Bunların yanında, özellikle anne adayı genel bir check-up prosedüründen geçirilmektedir. Bu testlerin sonrasında herhangi bir sorunun olduğu saptanmışsa, öncelikle bu sorunun giderilmesine yönelik bir tedavi yapılmakta, sonrasında tedaviye geçilmektedir.

yumurta donasyonuDonasyon işlemi öncesinde çiftin ve yumurta donorünün adet döngüleri (menstruasyon döngüleri) aynı zamana denk getirilmektedir. Bunun için adet düzenleme amaçlı doğum kontrol hapları ve türevi ilaçlar verilebilecek, bunların yanında, bazı durumlarda, iğne de kullanılabilecektir. 

Tedavinin başlaması sonrasında, ilk adetin 2. ya da 3. gününde anne adayının rahim içinin embriyo transferine hazırlanması aşamasında, yumurta donorünün de yumurta gelişim ilaçlarına başlaması gerekmektedir. Bu şekilde 10-12 günlük tedavi süreci başlamış olmaktadır. Bu süreçte anne adayının rahim içi, çeşitli hap ve gerek görülürse hazırlanmaktadır. Yumurtaların hazır olduğu gün, çift sperm vermek üzere Kıbrıs’a çağırılmaktadır.

Merkezimizde, Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve uzman ekibi tarafından gerçekleştirilen yumurta donasyonu ile tüp bebek işleminde başarı oranlarımuz %85’leri aşmaktadır. Böylesine yüksek bir başarıya sahip olan tüp bebek yöntemi, Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi tarafından çocuk özlemi yaşayan çiftlere, büyük başarı oranlarıyla sunulmaktadır.

Yumurta Donasyonu Tedavi Aşamaları

1. Aşama: Öngörüşme

Çiftler Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyesinde, yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisine karar verdiklerinde, tedavi hakkında detaylı görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler telefonla, email üzerinden ya da çiftler dilerse yüz yüze olarak yapılır.

2. Aşama: Testler ve Kontroller

Hem kadının hem de erkeğin bir takım kontrol ve muayenelerden geçmesi istenir. Kadından istenen detaylı rahim kontrollerinin yanında karaciğer enzimleri, tiroid ve kan şekeri seviyeleriyle, bulaşıcı hastalık testleri görülür. Erkeğin de sperm sonuçları ve bulaşıcı hastalık kontrolleri istenir. Sigara ve alkol kullanımının hem kadının hem de erkeğin üreme hücreleri üzerine ciddi olumsuz etkileri olduğundan, bu alışkanlıklardan özellikle uzak durmaları önerilir.

3. Aşama: Donor Seçimi

Anne adayına en uygun yumurta donorünü seçmek adına, kadının fotoğrafları, fiziksel özellikleri ve çiftin kan grupları ilk öncelikli olarak istenir.

Detaylı araştırma ile; çiftin fiziksel verileri, kan grupları, etnik kökenleri ve diğer özelliklerine göre, geniş donor havuzumuzdan, anne adayına en uygun yumurta vericisi seçilir. Annenin özelliklerine göre en yüksek seviyede eşleştirilir.

Kadına en uygun olarak seçilen yumurta donorlerinin hormon testleri tekrarlanır, jinekolojik muayeneleri yapılır ve donor detaylı genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilir (Anti-HIV, Anti-HCV, Rubella IgG, CMV IgG, HbsAg, VDRL vb.). 

En uygun vericinin seçilmesinin ardından, yumurta donorünün bilgileri çiftler ile paylaşılır ve çiftlerin de onayının ardından, donore folik asit ve diğer benzeri vitamin desteği başlanır.

4. Aşama: Anne Adayının Hazırlığı

Anne adayının adet görüp görmemesi embriyo transferi öncesinde rahim içerisinin gebeliğe hazırlanması açısından çok önemlidir. Eğer ki kadın kendi başına düzenli olarak ya da bir hap yardımı ile adet görüyorsa; adetin ya da hap kullanımının belli bir gününde, tek dozluk bir iğne yapması istenir. Eğer anne adayı menopozdaysa ya da doğuştan yumurta gelişimi yoksa, bu iğneyi yapmasına gerek olmamaktadır. Bu iğnenin ardından gelen adetin 2. ya da 3. günü anne adayının rahmini gebeliğe hazırlamak amacıyla, östrojen takviyesine başlanır. Bu tedavi rahim duvarını kalınlaştırarak, embriyoların rahimde daha rahat tutunabilmelerini sağlamaktadır.

Yumurta donorü ile kadının hazırlık tedavisi paralel olarak, senkronize sürdürüleceğinden, anne adayı rahim içini hazırlamak için ilaç kullanmaya başladığında, yumurta donorüne de yumurta gelişim ilaçları verilmeye başlanır.

5. Aşama: Yumurta Toplama ve Dölleme

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde gerçekleştirilen yumurta donasyonu ile tüp bebek işleminin bu aşamasında, yumurta donorünün yumurtaları toplanır ve aynı gün erkekten sperm örneği alınır. En iyi sperm hücreleri IMSI tekniği ile seçilir ve ICSI ile dölleme yapılır.

Aynı gün anne adayının da rahim kontrolünün ardından, anne adayına yeni ilaçlar başlanır.

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak, size EN AZ 10, İYİ KALİTE YUMURTA GARANTİ EDİYORUZ.

6. Aşama: Embriyo Transferi

Tüp bebek tedavimizin en son aşaması, en gelişmiş embriyoların, anne rahmine transfer edildiği, embriyo transferi aşamasıdır. Embriyo transferi, döllemenin 3. ya da 5. günü gerçekleşir ve işlem aynı bir jinekolojik muayene gibi olduğundan, anne adayı uyutulmaz ya da hiçbir acı hissetmez. Transferin ardından 12 gün sonra, kanda BHgc testi yapılarak gebelik görülür.

Bizimle Bilgileriniz %100 Güvende

Yumurta donasyonuna karar veren çiftler, bazen bilgi gizlilikleriyle ilgili şüpheleri ya da ileride sorun yaşama ihtimaline karşı çekingen davranabilmektedirler. Hem hasta hem de donor bilgilerinin gizliliği konusuna büyük bir titizlikle yaklaşan merkezimiz, hem donorlerin hem de donasyon ile tüp bebek tedavisi yaptıran çiftlerin bilgilerini %100 gizlilikte saklamakta, dolayısıyla iki tarafın da aklında, ileriki yaşamlarıyla ilgili hiçbir soru işareti kalmamaktadır.

Yumurta Donasyonu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Tedavi ücretlerimiz için bize iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.
Yumurta donasyonu tedavisi, Kıbrıs’ta en fazla 6 gece kalmanız yeterli olacaktır.
Menopoza giren, sağlıklı yumurta üretimi olmayan, doğuştan yumurta gelişim problemi yaşayan kadınlarla, bebeğine geçebilecek ciddi bir kalıtsal hastalığı bulunan kadınlar yumurta donasyonu ile tüp bebek tedavisinden yararlanabilirler.
Hayır, yumurta gelişim iğnelerini kullanmanıza gerek olmamaktadır. Sadece menopozda olmayan kadınlarda kullandığımız baskılayıcı iğneler bulunmaktadır.
Doğal şekilde veya hap yardımıyla adet gören kadınlarda, tedavi adetin 2. ya da 3. günü başlamakta, yumurta donorünün tedavisiyle senkronize şekilde, yaklaşık 10-12 gün sürmektedir.

Menopozda olan, 1,5 yıldan daha uzun süredir adet görmemiş olan kadınlarda, adet dönemi beklemeye gerek olmamaktadır.

Websitemiz içeriğinde bulunan telefon numarasından ve iletişim formundan, uzman hasta koordinatörümüz İrem Berk’e ulaşmanız gerekmektedir. Hasta koordinatörümüz sizi tüm süreç hakkında ve istenen testler hakkında bilgilendirecektir.
Donorler, annenin fiziksel özelliklerine ve kan grubuna uygun olarak, çoğunlukla 20-26 yaş aralığında ve daha öncesinde sağlıklı çocuk doğurmuş genç kadınlar, ya da yumurta hücresiyle daha önce sağlıklı gebelik oluşmuş olan genç ve sağlıklı bireylerden seçilmektedir.
Donor seçimi, istenilen bilgilerin gönderilmesinin ardından, yaklaşık 10-15 gün içinde kesinleşmektedir. Ancak hasta sıralaması önemli olduğundan, gelme süresi en kısa olan anne adayından başlayarak seçim yapılmaktadır.

Donorünüz kesinleştiğinde, yaş, boy, kilo, milliyet, eğitim, kan grubu, saç rengi, göz rengi gibi detayları çiftlerle paylaşılmakta ve çiftler de onayladıktan sonra tedaviye başlanmaktadır.

Yumurta Donasyonu Tedavimiz Hakkında Detaylı Bilgi için Tıklayınız