ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Tüp bebekte cinsiyet seçimi tüp bebek uygulaması olarak başlanan tedaviye ek olarak, embriyodan alınan biyopsi örneğinin, PGD incelemesine tabi tutulup kromozom sayısına göre kız veya erkek olmasının tespitidir.

Tüp bebek tedavisi denildiği zaman insanların akıllarına ilk gelen, doğal yollarla çocuk sahibi olamayan çiftlerin kullandıkları yöntemdir. Çiftler, bu bağlamda, sorunlarına bağlı olarak farklı tarzdaki tüp bebek çözümleri arasından seçimlerini yaparak çocuk sahibi olurlar. Ancak uzun yıllardır, bu düşüncede ciddi değişimler meydana gelmeye başladı. Tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi ile birlikte, tüp bebek işlemi, artık herkesi kapsayabilen bir yöntem olmuştur. Türkiye’de tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi yasal olarak yapılamadığından, aile içindeki çocuk dengesini sağlamak isteyen çiftler, tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi için, Lefkoşa Kolan Hastanesi (Kolan British Hospital) bünyesinde bulunan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizi tercih ediyorlar.

Gelişen teknoloji sonrasında ortaya çıkan uygulamaların sonrasında artık tüp bebekte cinsiyet seçimi sayesinde doğacak bebeklerin cinsiyet tayinini yapmak mümkün hale geldi. Geçmiş dönemlerde cinsiyet belirleme işlemi yapılırken genel olarak kulaktan dolma bilgilerden faydalanılırdı. Birçok merkez, yüzde yüz güvenilir olduğunu söyledikleri yöntemleri çiftlere anlatırdı ve çiftler de ne yazık ki son çare olarak bu yöntemlere sarılır ancak istedikleri sonuçları elde edemezlerdi. Ancak uzun yıllardır bünyemizde uygulanan PGT – tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi ile, bu durum değişmeye başladı. Çünkü artık bebeğin cinsiyetini X ve Y kromozomlarının belirlemesinin yanı sıra, Y kromozomuna sahip spermlerin X kromozomundan ayrılabileceğinin keşfi ile birlikte, kulaktan dolma ve kesinlik içermeyen bilgi ve uygulamaların yerini, gerçekçi ve %99.9 kesinlikteki tüp bebekte cinsiyet seçimi sonuçları almaya başladı. Kalan %00.1 lik pay ise tüp bebekte cinsiyet seçimi işleminde hiç karşılaşmadığımız tıptaki hata payıdır.

Tüp Bebekte Cinsiyet Seçimi İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

tüp bebekte cinsiyet seçimiTüp bebekte cinsiyet seçimi işlemi, aslında tüp bebek tedavisini de içinde barındırmaktadır. Yani sağlıklı bir çift cinsiyet belirleme işleminden faydalanmak isterse, merkezimize ulaşarak, detaylı bilgi aldıktan sonra, tüp bebekte cinsiyet seçimi işlemine hazırlık olarak normal tüp bebek tedavisine başlaması gerekir. Yapılacak tüp bebekte cinsiyet seçimi tedavisinin, doğal hamilelikte kullanılan cinsiyet öğrenme testi ile karıştırılmaması gerekmektedir. Çünkü bu test gebelikten önce değil, gebe kalındıktan sonra yapılan bir testtir ve gebeliğin 10. haftasında çiftler bebeklerinin cinsiyetini %80 oranında öğrenebilmektedirler. Eğer kendi istedikleri cinsiyetteki bebeğe sahip olmak istiyorlarsa, riske girmemeli ve merkezimizin sunmuş olduğu tüp bebekte cinsiyet seçimi tedavilerinden faydalanmaları gerekmektedir. Günümüzde pek çok tüp bebek merkezi bu konuda çalışmalar yaptığını söylese de çiftlerin oldukça dikkatli olması gerekiyor. Tüp bebekte cinsiyet seçimi işleminde en iyi sonuç ve başarılı bir tedavi süreci için, gerek kendi sperm ve yumurtaları, gerekse donasyon işlemi ile alınacak örneklerin mutlaka konusunda uzman ve kaliteli bir ekip tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Özellikle de embriyo gibi oldukça hassas bir yapının zarar görmesi demek, gebelik şansının oldukça düşmesi ya da hiç olmaması anlamına gelecektir. Bunun üzerine bir de anne adayının yumurtaları yetersizse ve donasyon işlemini istemiyorsa çiftler ne kadar isterlerse istesinler arzu ettikleri cinsiyette çocuğa sahip olamayabilirler. Dolayısıyla hamilelikten önce cinsiyet belirleme işlemi olan tüp bebekte cinsiyet seçimi öncesi, tedavi görecekleri merkezi doğru seçmek ve gerekli işlemler yapılmadan önce bu konu ile alakalı kafada yer edecek soruların tüm cevaplarını almak, çiftlerin öncelikli olarak yapmaları gerekenlerden bir tanesidir. İşlemi yapacak doktorun başarıları, ekibin başarıları, sizinle ilgilenecek koordinatörün konuya hakimiyeti ve tedavi süresince sizle ilgi,  alakaları, hastaya yaklaşımı, samimiyeti, tüp bebekte cinsiyet seçimi işleminde başarılı sonuçlar için çiftlere ışık tutmaktadır.

Lefkoşa Kolan British Hospital bünyesinde çalışan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak çiftlere her zaman en iyisini vermeyi hedeflediğimizden, tüp bebekte cinsiyet seçimi işleminde yapmış olduğumuz çalışmaların başarısı, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok yere yayılmaya devam etmektedir. Yapmış olduğumuz işlemler ile yalnızca bebeğin cinsiyetinin belirlenmesini sağlamıyoruz, bununla birlikte embriyo üzerinde oldukça etkin bir tarama yapıyoruz. Bu tanı işlemiyle cinsiyetleri görülebilen embriyolar, aynı zamanda pek çok genetik hastalığa karşı da kapsamlı bir şekilde taranmış oluyor. Özellikle ileri yaşlarda, 35 yaşın ardından düşünülen gebeliklerdeki yüksek down sendromu riski, merkezimizde yapılan preimplantasyon genetik tanı ile tarihe karışıyor. Merkezimize gelen çiftler de böylece bir taraftan bebeğin cinsiyetini seçerken aynı zamanda onun geleceğini de sorunsuz bir şekilde hazırlamış oluyorlar, tüp bebekte cinsiyet seçimi yanı sıra, meydana gelebilecek hastalıkların önü bu genetik tarama ile birlikte kesiliyor. Çiftlere de yalnızca doğacakları çocukları ile ömür boyu mutlu bir hayat geçirmek kalıyor.

Tüp bebekte cinsiyet seçimi tedavisi için, paket tedavi ile kolaylaştırdığımız ulaşım ve konaklama ile çiftlerin Kıbrıs (KKTC) ‘daki merkezimizde 5-6 gün bulunması yeterlidir. KKTC ile ilgili detaylı bilgi için KKTC wikipedia bilgi sayfasını inceleyebilirsiniz.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *