ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Çiftlerin bazılarının yaşamları boyunca istedikleri tek şey bebek sahibi olmaktır. Bazıları ise daha öncesinde çocuk sahibi olmaları ya da cinsiyete bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklardan dolayı doğacak çocuklarının cinsiyetini belirlemek isterler. Geçmiş dönemlerde bu konu ile alakalı bilgiler son derece sınırlıydı, böyle olunca da bilimsel gelişmelerden çok kulaktan dolma bilgilere inanılırdı. Ancak daha sonrasında teknolojinin de ilerlemeye başlaması ile birlikte tüp bebekte cinsiyet belirleme konusunda çok daha profesyonel sonuçlar ortaya çıkmış oldu. Çiftler de böylece istedikleri cinsiyette bir bebeğe sahip olmak için tüp bebekte cinsiyet belirleme işlemini yaptırarak bu konuda kesin bir sonuç elde etmiş oluyorlar.

Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme Nasıl Gerçekleşir?

Pek çok kişinin aklında yer eden tüp bebekte cinsiyet belirlemenin nasıl olduğu sorusunun cevabı oldukça basittir. Çiftler çocuk sahibi olmak için tüp bebek tedavisine ihtiyaç duymasalar da cinsiyet seçimi için bu tedaviyi yaptırmaları gerekecektir. Öncelikli olarak tüp bebekte cinsiyet belirleme konusunda deneyimli olan ve yüksek başarılı oranları bulunan, Lefkoşa Kolan Hastanesi bünyesinde bulunan Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizle iletişime geçilmesi gerekmektedir. Merkezimizle detaylı görüşme sonrasında çiftin tüp bebek tedavisi için ayrıntılı bir sağlık taramasından geçirilmesine sıra geliyor. Gerek genetik anlamda, gerekse anne ve baba adayının yumurta ile sperm kalitesi ile alakalı çalışmalar yapılıyor.

Bu çalışmalar esnasında herhangi bir sorunun bulunmaması sonrasında ise artık tüp bebekte cinsiyet belirleme işlemi için yapılacak şey anne adayının yumurtalarının istenilen büyüklüğe ve sayıya erişmesi. Bunun için tüp bebek tedavisi başlangıcında anne adayına belirli bir süre boyunca ilaç tedavisi uygulanıyor. Yumurtaların istenilen büyüklüğe erişmesinin sonrasında ise yapılacak işlem ile yumurtalar laboratuvar ortamına alınıyor. Yumurtaların alınması esnasında, diğer bir taraftan baba adayından sperm örneği alınıyor. Bunun sonrasındaki işlemde ise yumurta ile spermler birleştiriliyor. Belirli bir süre boyunca embriyo gelişiminin izlenmesi sonrasında ise, kız ya da erkek cinsiyetteki embriyolar arasından seçim yapılarak, anne adayının rahim içerisine transfer ediliyor.

Bu seçimde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise, tüp bebekte cinsiyet belirleme için belirlenen embriyoların sağlığı. Çünkü embriyolar üzerinde yapılan testler sonrasında, eğer embriyolarda genetik bir anomali görülürse, bu embriyo anne rahmine yerleştirilmeyecektir. Bunun dışında herhangi bir sorun yoksa embriyonun rahme yerleştirilmesinin sonrasındaki 12. gün kanda hamilelik testi yapılarak kesin sonuç belirlenmiş olur.

Neden “Cinsiyet Belirleme”?

Gerek yapılan araştırmalarda, gerekse çiftlere sorulduğu zaman, tüp bebekte cinsiyet belirleme konusu her zaman farklı görüşleri içerisinde barındıran bir işlem olmuştur. Bazı kişiler cinsiyet seçimi uygulamasının dünya üzerindeki kız erkek dengesini bozduğunu düşünürken, bazıları da aile ve soylarının devamı için, bu işlemin gerekli olduğunu savunmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi, bu konuda da bilinmeyen bazı noktalar bulunuyor.

Özellikle bazı kesimlerde ve coğrafyalarda, çiftlerin belirli cinsiyetteki çocuklara sahip olması adına, çiftler baskı altına alınabiliyor. Öyle ki, kimi zaman özellikle de anne adayları bu konuda çok fazla zorlanıyor ve sosyokültürel anlamda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Geçmiş dönemlerde, garanti olmayan, Çin Takvimi vb. gibi bilimsel olmaktan çok uzak yöntemler seçilerek yapılan cinsiyet seçimlerinde ne yazık ki istenilen sonuçlar elde edilemediğinden, bu baskı anne adayı için daha da kötü bir hal alıyor. Tam bu noktada, tüp bebekte cinsiyet belirleme çiftlerin sıkıntılarına son veren bir teknoloji olarak karşımıza çıkıyor ve %99.9’luk kesinlikle çoğu çiftin evliliğini kurtarıyor.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

cinsiyet seçimi
CİNSİYET SEÇİMİ
preimplantasyon genetik tanı
PGT – GENETİK TANI
Cinsiyet tayini nasıl yapılır
CİNSİYET TAYİNİ
tüp bebekte cinsiyet seçimi
TÜP BEBEKTE CİNSİYET SEÇİMİ

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *