ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Tüp bebek dünyasındaki gelişmeler sayesinde artık bebek sahibi olması imkansız görülen çiftler tahmin ettiklerinden çok daha kolay bir şekilde bu isteklerini gerçekleştirebiliyor. Üstelik bunun yanı sıra birçok farklı yenilik de günümüzde insanların karşısına çıkıyor. Tüm bu gelişmeler ışığında, son dönemlerin en fazla araştırılan uygulamalarından bir tanesi ise cinsiyet belirleme. Kıbrıs cinsiyet belirleme tedavisi, adından da anlaşılacağı üzere çiftlerin isteklerine göre kız ya da erkek bebek sahibi olmasına imkan tanıyan bir işlem. Kişiler Kıbrıs cinsiyet belirleme işlemi sayesinde hem çocuk sahibi olabiliyor hem de bu çocuk çiftin istemiş olduğu cinsiyette oluyor. Cinsiyet seçimi işlemi, sadece cinsiyet seçmek için yapılabildiği gibi, cinsiyete göre geçiş gösteren tek gen hastalığı olan çiftler ya da aile planlamasından ötürü de yapılabiliyor.

Amaç İstenilen Cinsiyette ve Sağlıklı Bebek Sahibi Olmak

Cinsiyet seçimi için Kıbrıs cinsiyet belirleme işlemine başlayan çiftler öncelikli olarak Lefkoşa Kolan British Hospital bünyesinde bulunan merkezimizle iletişime geçiyorlar. Tüp bebek koordinatörümüz İrem Berk’le ve doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ile yaptıkları detaylı görüşmelerin ardından, muayene ve kontrol aşamasına geçiliyor. Gerekli kontrollerin tamamlanmasıyla, cinsiyet seçimi işleminin yapılması için çiftlere ilk olarak tüp bebek tedavisi uygulanması gerekiyor, böylece anne adayının yumurtaları işlem için hazırlanıyor. Anne adayına verilecek ilaçlar yaşına göre farklı dozlarda oluyor. Duruma göre 7 ila 12 gün arasında değişecek kullanım sonrasında ise yumurta hücrelerinin büyümesi bekleniyor. Yapılacak tüp bebek tedavisi ile elde edilecek embriyolar laboratuvar ortamında incelenerek, genetik analizlerinin yapılmasının ardından, cinsiyeti belirleniyor. Sonrasında da istenilen cinsiyetteki embriyolar anne rahmine yerleştiriliyor.

İstenilen büyümeye ulaşan yumurtalar için çatlatma iğnesi yapılıyor. Bunun ardından da yaklaşık 36 saat sonra yumurta toplama işlemine geçiliyor. Bilinenin aksine yumurta toplama işlemi oldukça basit ve ağrısız gerçekleşiyor. Yumurtalar toplanırken diğer bir taraftan da baba adayının sperm örnekleri alınıyor. Sonrasına cinsiyet belirleme işlemi için yumurtalar spermle dölleniyor. Ortaya çıkacak embriyoların gelişimi ayrıntılı olarak takip ediliyor. 3. güne gelindiğinde, PGT yöntemi ile embriyolar genetik olarak inceleniyor. Döllemenin 5. gününde, istenen cinsiyette ve sağlıklı olan embriyolar anneye transfer ediliyor, embriyonun anne rahmine transferinin sonrasındaki 12 günün ardından kan testi yapılarak gebelik öğreniliyor.

Kıbrıs cinsiyet seçimi işleminin pek çok farklı avantajı bulunmaktadır. Preimplantasyon genetik tanı ile özellikle de ilerleyen yaşlarda olan kadınların sağlıklı embriyoları çok daha kolay bir şekilde seçiliyor ve böylece sağlıklı gebelikler oluşturuluyor. Sürekli bir şekilde tekrarlayan başarısız implantasyonların ardından da, cinsiyet seçimi işlemi sonrasında başarılı implantasyonların sayısında ciddi bir artış meydana geliyor.

İlk ortaya çıktığı günden bu yana pek çok fazla çift tarafından seçilen bu yöntemi kullanmak ve istediği cinsiyette bir çocuğa sahip olmak için araştırmalar yapıyor. Bu araştırmaları yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyin başında ise doğru tüp bebek merkezini seçmek oluyor. Aksi bir durumda yapılacak çalışmalar ne yazık ki çiftin ciddi anlamda hem maddi hem de manevi zorlanmasına ve hayal kırıklığına neden oluyor.

Bir merkez ne kadar fazla başarılı, olumlu sonuç elde ediyorsa, o denli güvenilir olarak kabul ediliyor. Dolayısıyla çiftlerin Kıbrıs cinsiyet seçimi ile alakalı yapacakları araştırmalarda dikkat etmeleri gereken en önemli konuların başında kalite ve daha öncesinde yapılan başarılı çalışmalar geliyor. Uzman doktorumuz Jin. Op. Dr Firdevs Uğuz Tip’in deneyimi ve laboratuvar kalitemiz ile yıllardır aldığımız başarılı sonuçlar, çiftlerin başkent Lefkoşa’da, son teknolojiye sahip Kolan Hastanesi’nde bulunan merkezimizi seçmesinde büyük rol oynuyor.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *