ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Eskiden uygulanan tüp bebek tedavilerinde çiftlerin tek bir amacı bulunurdu, o da sağlıklı bir bebeğe sahip olmaktı. Ancak günümüzde bu durumda ciddi değişimler meydana gelmeye başladı. Çiftler tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak istedikleri takdirde, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mize geldiklerinde, eğer ki arzu ederlerse cinsiyet seçimi yapabiliyorlar, doğacak bebeklerinin cinsiyetine kendileri karar verebiliyorlar. 15 yıldır Kıbrıs’ta yasal olan ve merkezimizde de  %99.9 başarı oranlarıyla gerçekleştirilen bu işlem, pek çok ülkede yasal olmamaktadır. Bundan dolayı yalnızca Türkiye ve Kıbrıs’taki çiftler değil, dünyanın pek çok farklı bölgesindeki çiftler de çocuklarının cinsiyetini belirlemek istedikleri zaman merkezimize gelerek bu işlemi yaptırabiliyorlar.

Cinsiyet seçimi yapmak isteyen çiftlerin öncelikli olarak, Dr. Firdevs Uğuz Tip’in hasta koordinatörüyle iletişime geçmeleri gerekmektedir. Yapılacak görüşmeler ve bilgilendirmeler sonrasında çiftlerin kafalarında yer eden cinsiyet tayini nedir sorusunun da cevabı alınmış olur. Genel muayene sonrasında eğer ki herhangi bir sorun bulunmuyorsa, çiftler cinsiyet tayini ve tüp bebek işlemine hazır demektir. Bu işlemlerin ne kadar süreceği, çiftlerin hormonal durumuna ya da nerede yaşadıklarına göre değişiklik gösterebileceğinden kişilerin öncesinde merkezimiz ile irtibata geçmesi büyük önem taşımaktadır. Özelikle de Avrupa’da yaşayan pek çok çift, buradaki tedavilerdeki ilaçların fiyatlarının oldukça yüksek olmasından ya da doktorlarının yumurta takibi yapmamalarından ötürü tüp bebek tedavisi için merkezimize gelmekte ve gerekirse tüm ilaç tedavisini burada geçirebilmektedir.

Cinsiyet Tayininde Bilinmesi Gerekenler

Bebeğin cinsiyetini belirleyen şey, spermde bulunan cinsiyet kromozomudur. Cinsiyet tayinin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesi için iki farklı yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi spermlerin taşımış oldukları cinsiyet kromozomlarına göre ayrıştırılması iken diğer ve daha kesin olan yöntem ise genetik analiz yöntemidir. Genetik analiz yöntemi sayesinde %100’e varan başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Normal bir şekilde bebek sahibi olmak isteyen çiftler, kromozomların yerleşim sayısına göre kız ya da erkek çocuğa sahip olurlar. Bu esnada cinsiyet tayini yapmak imkansızdır. Çiftler ancak hamileliğin belirli bir döneminde yapılacak ultrason sonrasında bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenebilirler. Ancak merkezimizin sunmuş olduğu PGT işlemi sayesinde artık insanlar oldukça basit bir şekilde bu isteklerine erişebiliyorlar. Üstelik cinsiyet tayini yaptıranların da belirttiği gibi yapılacak işlemler kesinlikle anne, baba ya da bebeğin sağlığına herhangi bir zarar vermeden gerçekleştiriliyor. Özellikle merkezimizde uygulana genetik analiz sayesinde yaşa bağlı oluşabilecek riskler ile alakalı gerekli incelemeler yapılmakta ve çocukta oluşabilecek genetik hastalıkların oluşması da böylece engellenebilmektedir.

Çiftin yumurta ve spermlerinde herhangi bir sorun yoksa cinsiyet seçimi yapılırken kendi yumurta ve spermleri kullanılmaktadır. Anneni yaşı ile birlikte yumurta rezervi düşeceğinden, başarılı bir sonuç için, karar verilen an, vakit geçirmeden bu işlem yapılmalıdır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bu istekleri aynı zamanda cinsiyet tayini ne zaman sorusunun da cevabı olur. Ayrı ayrı değerlendirilen çiftlerin bu değerlendirmelerinin sonrasında yumurta ve spermler klasik yöntemler ile alınmaktadır. Cinsiyet tayini tüp bebek yöntemi ile aynıdır, tek farkı döllenen embriyoların genetik tanı ile cinsiyetlerinin öğrenilmesidir. Başarılı bir şekilde geçirilecek hamilelik dönemi sonrasında ise çiftler artık çocuk sahibi olurken bu işi şansa bırakmayacak ve istedikleri cinsiyet sahip çocuklarını kucaklarına alabilecekler.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

cinsiyet seçimi
CİNSİYET SEÇİMİ
Tüp bebek
TÜP BEBEK
preimplantasyon genetik tanı
PGT – GENETİK TANI
yumurta takviyesi
YUMURTA TAKVİYESİ

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *