ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet belirleme amacıyla yapılmamaktadır.

Ailelerinde denge oluşturmak isteyen ya da soy ve soyisim devamı gibi sosyo-kültürel nedenlerle, özellikle de erkek bebek sahibi olmak isteyen çiftlerin son dönemlerde en fazla araştırma yaptıkları konuların başında tüp bebekte cinsiyet belirleme gelmektedir. Çiftler, istedikleri cinsiyette bebeğe sahip olma yolunda, çeşitli yöntemlerden faydalanmaya çalışabilmektedir. Geçmiş dönemlerde, cinsiyet seçimi için etkili bir yöntem olmamasından ötürü; çiftler kulaktan duyma gün tespitleri, ovulasyon takipleri ya da Çin takvimi olarak da bilinen, bilimsel olmayan yöntemleri denemekteydiler. Ancak bu uygulamalar hiçbir bilimsel tabanı bulunmayan, tamamen tahmin üzerine kurulu olan uygulamalar olduğundan, hiçbir zaman istenen sonucu vermemekte ve çiftleri hayal kırıklığına uğratmaktaydı.

Teknolojinin geldiği son noktada ise, özellikle erkek bebek isteyen çiftler, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde, Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve uzman ekibi sayesinde, tercihlerine bağlı olarak, sağlıkla, erkek bebeklerine ya da kız bebeklerine sahip olabiliyorlar.

Bebeğinizin cinsiyetini siz belirleyin. Ama Nasıl?

Cinsiyet belirleme işlemine karar veren çiftlerin, tedaviden önce bilmeleri gereken en önemli nokta, cinsiyet seçimi işleminin ön hazırlık aşamasının, tıpkı bir tüp bebek tedavi süreci gibi ilerlemesidir. Yani çiftler doğal ve normal yollardan rahatlıkla çocuk sahibi olabilse dahi, bu işlem için, kadının yumurtalarının, tüp bebek tedavilerinde olduğu gibi hazırlanması gerekmektedir. Dolayısıyla; çiftler, merkezimiz ile bebeklerinin cinsiyetlerini seçme üzerine iletişime geçtikten sonra, deneyimli ekibimiz kadın ve erkeği ayrı ayrı ayrıntılı bir şekilde incelemekte ve bir takım testlerden geçirmektedir. Bu incelemeler esnasında erkeğin sperm yapısı değerlendirmesi, kadının da hormonal yapısı ile rahim içi ve yumurtalıkları incelenmektedir. Bu testler ve kontroller merkezimizde yapılabileceği gibi, çiftlerin bulundukları ülke ve şehirlerde de rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer çiftlerin bulundukları şehirde yapılacaksa, testlerin tamamlandıktan sonra tarafımıza gönderilmesi istenmekte, böylece tedavi için uygunluk değerlendirilmektedir.

Eğer tüm koşullar uygunsa, anne adayının adetinin 2. ya da 3. günü yumurta geliştirme tedavisine başlanır. Bu tedaviye çoğunlukla çiftlerin bulundukları şehirde başlanmaktadır. Yumurta geliştirme tedavisi yaklaşık 10-12 gün sürmektedir. Yumurtalar istenilen boyutlara geldiğinde, çiftler merkezimize çağırılmaktadır. Dolayısıyla çiftlerin merkezimize gelecekleri zaman, adetin yaklaşık 13.-14. günü gibi olmaktadır.

Çiftlerin geldikleri gün, gelişen yumurtalar ultrason eşliğinde toplanır, erkekten sperm alınır ve dölleme gerçekleştirilir. Döllemenin 3. gününde, embriyolardan tek hücrelik biyopsiler alınarak genetik analize başlanır. 5. güne gelindiğinde, embriyoların genetik sonuçları alınır ve anneye en sağlıklı ve istenen cinsiyetteki embriyolar transfer edilir. Genetik analiz tamamlandığında, çiftlere detaylı analiz raporları sunulur. Tüm bu süreçte, anne adayı hiçbir acı hissetmemektedir.

Cinsiyet seçimi süreci hakkında daha detaylı bilgi için: Tedavi aşamaları

Cinsiyet Seçimi İşleminin Başarı Oranları

Cinsiyet seçimi işlemi, preimplantasyon genetik tanı (PGT) olarak bilinen bir genetik tanı işlemidir. Bu genetik tarama esnasında, embriyolarda bulunan, down sendromu (mongolluk), turner sendromu, monozomi, trizomi vb. gibi bebeklerde en çok rastlanan bir takım genetik hastalıklar da taranmaktadır. Özetle; elde edilen tüm embriyolar tek tek detaylı bir şekilde analiz edilmekte ve sağlıklı, istenilen cinsiyetteki embriyolar ayrılmakta ve anneye transfer edilmektedir. Bu işlem sırasında embriyolar zarar görmemektedir. Tamamen bilimsel bir yöntemle bu işlemi gerçekleştirdiğimizden, gebelik oluştuğunda, bebeğin istenilen cinsiyette olma oranı %99.9’dur.

Cinsiyet seçimi işleminin başlangıcı ve tamamlanması, aynı bir tüp bebek işlemi gibi olduğundan; gebelik oranları da tüp bebekteki gebelik oranlarında olmaktadır. Ancak, daha önce doğum yapmış bir kadının gebelik oranı, elbette ki hiç doğum yapmamış kadınlara oranla, çok daha yüksek olmaktadır.

Cinsiyet seçimi yapılırken, gebelik oranlarını etkileyen en önemli faktör, annenin yaşıdır. Annenin yumurta sayısının en iyi olduğu dönem 20-35 olarak kabul edilebilmektedir. Bu dönemde, anneden en fazla sayıda yumurta elde edilmekte, dolayısıyla da çok sayıda embriyonun içerisinden, sağlıklı ve istenen cinsiyette embriyolar rahatlıkla seçilebilmektedir. Bu yaş grubundaki, daha önce doğum yapmış hastalarımızda gebelik oranlarımız %90 civarı olmaktadır. Annenin yaşı ilerledikçe, yumurta rezervleri ve dolayısıyla da doğurdanlık oranları azaldığından, eğer cinsiyet seçmek isteniyorsa, özellikle 35 yaşından sonrası için çok hızlı olmak gerekmektedir. Özellikle 35 yaş sonrası için, gebelik şansını arttırmak için, gerekirse, yumurta hazırlama ve toplama işlemi birkaç kez yapılabilmekte, yeterli sayıda embriyoya ulaşıldıktan sonra, genetik tanı işlemi yapılabilmektedir. 40 yaş üzerindeki kadınlarda ise yumurta sayısının azlığı ile birlikte aynı zamanda kalitesinde de ciddi düşüşler meydana gelmektedir. Kalitenin düşmesi demek, kromozomal anlamda bozuk embriyoların ortaya çıkması anlamına gelebilmektedir. Bu durumu yaşayan çiftlere, yumurta takviyesi veya yumurta donasyonu kullanılarak, başarıyla cinsiyet seçimi işlemi uygulayabilmekteyiz.

Cinsiyet seçimi oldukça büyük bir titizlik içerisinde, konusunun uzmanı kişiler tarafından yapılması gereken bir işlemdir. Yeterli oranda deneyime sahip olmayan kişiler tarafından yapılan cinsiyet seçimi işlemleri sırasında, embriyoda genetik inceleme yapılırken yeterli dikkat gösterilmediğinden, embriyolar ciddi oranda zarar görebilmektedir. Zarar gören embriyodaki cinsiyet doğru olsa bile, bu durum gebelik şansını sıfıra yakın bir orana inebilir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak, doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve uzman ekibimiz ile uzun yıllardır,  yalnızca Türkiye’den değil, tüm Avrupa, Amerika, Avusturalya dahil dünyanın her yerinden çiftleri, istedikleri cinsiyette bebeklerine kavuşturuyoruz.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

cinsiyet seçimi
CİNSİYET SEÇİMİ
preimplantasyon genetik tanı
PGT – GENETİK TANI
Cinsiyet tayini nasıl yapılır
CİNSİYET TAYİNİ
yumurta takviyesi
YUMURTA TAKVİYESİ

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *