Son dönemlerde, özellikle de açıklanamayan kısırlık olarak bilinen durumlar dahil olmak üzere pek çok farklı nedenden ötürü çocuk sahibi olamayan çiftler de artık aşılama ya da tüp bebek seçenekleri arasından kendilerine en uygun olanları arasından seçim yapmak adına bu iki yöntemin her türlü detayını incelemeye çalışıyorlar.

Aşılama ve Tüp Bebek

Aşılama yapılırken öncelikli olarak istenilen şey, aynı doğal bir gebelik gibi, spermin başarılı bir şekilde yumurtayı bulmasıdır. Aşılamada, ilaçlar ile yumurtaları büyüyen kadınların yumurtaları, özel bir çatlatma iğnesiyle çatlatılıyor, çatlamış yumurtalar ile spermler rahim içerisinde birleştiriliyor ve kendi başlarına döllenmeleri bekleniyor. Çiftleri aşılama yöntemini tercih edeceklerse dikkat etmeleri gereken en önemli faktör, baba adayının sperm oranının en az 1.000.000/ml olmasıdır. Sayı olarak ve kalite açısından daha az sperm ile aşılamada başarı şansı oldukça düşük olacaktır.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi  olarak gerçekleştirdiğimiz, tüp bebek yönteminde ise anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm örnekleri, laboratuvar ortamında, IMSI tek tek seçilerek, mikro enjeksiyon dediğimiz, yumurtaya spermin direk enjekte edilmesi ile döllenmektedir. Bunun sonrasında da oluşturulan embriyo, anne rahmine başarılı bir operasyon ile yerleştirilmektedir, dolayısıyla döllenme ve tutunma,  aşılamada olduğu gibi şansa bırakılmadığından, gebelik çok daha yüksek bir düzeyde gerçekleştirilebilmektedir.

Aşılama mı ve Tüp Bebek mi? Hangisinin Başarı Şansı Daha Yüksek?

Yapılan pek çok farklı tıbbi araştırma sonrasında da görülebileceği üzere şimdilerde pek çok çift, tüp bebek yöntemini tercih etmektedir. Bunun en büyük nedeni ise yüksek başarı oranlarıdır. Genel olarak aşılama süreci ile ilgili, uygulayan merkez ve doktorların vermiş oldukları başarı oranları, yapılacak her seans için %10 ile %20 arasında değişim göstermektedir. Çiftler aşılama yöntemini kullanırken doktorlar en fazla 3 deneme hakkı vermektedir. Yapılacak 3 deneme sonrasında ise eğer ki gebelik hızında herhangi bir şekilde artış meydana gelmez ise çok daha fazla deneme yapılması önerilmez. Böylesi durumlarda ise doktorlar çiftleri tüp bebek yöntemine yönlendirmektedir.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda da görüldüğü üzere çocuk sahibi olmak için tedavi gören çiftlerin aşılama yöntemini tercih etmeleri sonrasındaki başarı oranları %10-15’tir. Ancak konu tüp bebek olduğu zaman ise bu oran, özellikle merkezimizde %75 civarlarında olmaktadır. Merkezi’mize gelen çiftler, konusunda uzman ekibimiz ve doktorumuz tarafından yapılan tedaviler sonrasında, aşılama ile vakit kaybetmeden, sağlıkla bebeklerini kucaklarına alabiliyorlar.

Bilindiği üzere yalnızca kadınlarda değil, erkeklerde meydana gelen sorunlar da çiftlerin bebek sahibi olmalarını etkileyen ciddi sebeplerdir. Dolayısıyla hangisinde sorun olursa olsun hiç fark etmez, kişilerin bu konuda geç kalmamaları ve zamanında müdahale edilmesi sonrasında Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi tarafından hızlı süreler içerisinde bebek sahibi olabileceklerdir.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *