Doğal yollardan ya da standart tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin yumurtalık ve spermlerinde sorun olmaması gerekir. Erkekte bulunan spermler ne kadar fazla, hızlı ve kaliteli ise gebe kalınma süreci de bir o kadar kısalacaktır. Erkeklerde sıkça yaşanan sperm üretiminin olması ancak spermin normal yollarla dışarı çıkmayışı gibi durumlar, bu süreci olumsuz etkilemektedir.

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi olarak, bu gibi olumsuz durumları yaşayan baba adaylarına uyguladığımız Mikro TESE operasyonu sayesinde, tüp bebek tedavisi ile, artık çiftlerin çocuk sahibi olması için önlerinde hiçbir engel kalmamaktadır.

Mikro TESE – TESA nedir?

Erkeklerin menilerinde sağlıksız spermlerin bulunduğu ya da hiç sperm bulunmadığı durumlarda, öncelikli olarak erkekten bir takım hormon testleri istenir ve erkeğin vücudunda sağlıklı sperm üretimi olduğu görüldükten sonra, testis dokuları incelenir ve burada canlı sperm olup olmadığına bakılır. Operasyon sonucu elde edilen spermlerin üzerinde işlemler yapılır, uygunsa, dölleme gerçekleştirilir. Mikro TESE ve TESA, uygulama bakımıdan, birbirinden farklı iki işlemdir. TESA denilen işlemde, testis dokusuna, local anestezi ile, özel bir enjektör ile giriş yapılır ve buradaki canlı spermler alınır. Mikro TESE işleminde ise amaç testislerde sperm üretimi olup olmadığının belirlenmesidir. Erkeklerde bulunan testis dokusu içerisi küçük tüpler ile doludur. Kimi zaman bu spermler dışarı çıkamasa da üretim devam eder. İçeride bulunan tüm tüplerde sperm üretimi yapılmaz. Dolayısıyla uzman doktorumuz ve ekibi testis dokusu üzerinde yer alan tüm alanların incelemesini yapar ve böylece %25 – 50 oranında canlı sperm hücresi elde edilebilmemektedir.

Mikro TESE / TESA İşlemi Süreci

Sperm kanallarında tıkanıklığın meydana gelmesi ya da sperm kanallarının doğuştan olmaması halinde, genetik ya da hormonsal nedenlerden dolayı sperm çıkışı oluşmuyorsa, sperm yapısı ya da üretimini etkileyecek uygulamalara maruz kalınması sonrasında sperm üretiminde sorun meydana geldiyse, Mikro TESE ya da TESA işlemi uygulanabilmektedir.

Genel olarak Mikro TESE – TESA işleminde canlı sperm oranı çok yüksek olsa da kimi zaman genetik faktörlerden ötürü bu sayıda düşüş meydana gelmektedir. Ya da bazı durumlarda, alınan sperm hücreleri yeteri derecede sağlıklı olmayabilmektedir. Sağlıklı sperm bulunduğu takdirde, hemen tüp bebek tedavi süreci devam etmekte ve alınan spermler vakit kaybedilmeden, anne adayının yumurtaları ile mikro enjeksiyon yöntemi kullanılarak döllenmektedir. Hiç sağlıklı sperm bulunmadığı durumlarda ise, çifte sperm donasyonu ile tüp bebek işlemi önerilmektedir.