Kadınlarda bulunan kızlık zarı, vajinanın iç dudaklarının 1.5 cm içerisinde yer almaktadır. İnce bir yapıya sahip olan bu zar; jinekolojik muayene, mastürbasyon, o bölgeye gelecek olan sert bir darbe ya da cinsel ilişki esnasında yırtılır. Oluşacak bu yırtılma sonrasında ise bir miktar kanama meydana gelebilmektedir. Ancak kimi kızlık zarları esnek bir yapıdadır, bundan dolayı da yırtılma gerçekleşmeyebilir. Esnek kızlık zarları ise ancak doğum esnasında yırtılabilir. Geçmiş dönemlerden günümüze, kızlık zarı sahip olduğu sosyolojik önemini kaybetmemiştir. Kimi ülkelerde bu zar daha öncesinde cinsel ilişki yaşanıp yaşanmadığının kriteri olarak görülmekte ve bu durum oldukça ciddi sonuçları da beraberinde getirmektedir. Böylesi durumların önüne geçmek içinse, zarda oluşmuş sonucu ortadan kaldırmak adına kızlık zarı dikimi işlemi devreye girmektedir.

Kızlık Zarı Ne İşe Yarar?

Yapılan araştırmalar sonucunda da görülebileceği gibi pek çok araştırmacı, kızlık zarının fizyolojik görevlerinin neler olduğunun belirlenemediği ve tahmin edildiği gibi özel bir göreve sahip olmadığını düşünmektedir. Bazı araştırmacılar ise kızlık zarının yabancı cisimlerin ve mikro organizmaların vajina içerisine girişini engellediğini iddia etmiştir. Yani genel olarak bu zar fizyolojikten çok sosyolojik bir fonksiyona sahiptir. Birçok farklı çeşide sahip olan kızlık zarları, dışarıdan bakıldığı zaman görülmemektedir.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Dünya üzeinde iki farklı kızlık zarı dikimi işlemi gerçekleştirilmektedir. Geçici olarak yapılan dikim işleminde kişilere bir haftalık bir süre verilir. Geçici kızlık zarı dikiminde kanama garantisi verilmez. Dolayısıyla yüzde yüz bir sonuç alınmak isteniyorsa bu yöntem  önerilmez. Bu konuda etkili bir çözüme ulaşmak isteyen kadınların yaptırmaları gereken işlem ise kalıcı kızlık zarı onarım işlemidir. Merkezimizde yapılan dikim işlemi, kalıcı kızlık zarı dikimidir. Bu işlem yapılırken anestezi uygulaması yapılmaktadır. Diğer onarım türünde olduğu gibi herhangi bir süre yoktur. Yani kalıcı kızlık zarı dikimi yapıldıktan sonra bir sonraki ilişki ne zaman olursa olsun kanama şansı çok yüksek seviyelerde olacaktır.

Merkezimizde her tipteki kızlık zarı yapısına uygun dikim işlemleri yapılabilmektedir. Bu dikim işlemi öncesinde herhangi bir gereklilik olmamaktadır, işlem istenildiği zaman, rahatlıkla yapılabilmektedir. Yani bu operasyonu yaptırmak isteyen kişinin daha öncesinde ilişkiye girip girmediği, ilişki sıklığı ya da doğum yapıp yapmadığı gibi durumlar önem taşımaz. Üstelik yapılacak kalıcı kızlık zarı dikimi, başka bir hekim tarafından incelenmediği takdirde anlaşılmaz ve kalıcı olduğu için de bir sonraki ilişkiye kadar, çok uzun yıllar da geçse dahi bozulma olmaz.

Yapılacak olan kalıcı kızlık zarı dikimi işleminde hasta hiçbir şekilde ağrı hissetmeyecektir. Bu operasyon yapılmadan önce bizimle irtibata geçen kişilere konu ile alakalı gerekli olan bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilmektedir. Böylece operasyonun nasıl yapılacağı, öncesinde ve sonrasında dikkat edilmesi gereken her şey, yine deneyimli ekibimiz tarafından anlatılacaktır. Böylece kadınlar artık hangi sebepten ötürü olduğu önemli olmadan, kızlık zarlarında meydana gelebilecek olan sorunlar sonrasında kendilerini hayattan soğutmayacaklar. Bunun yerine kısa süreler içerisinde operasyon yapılacak ve kadınlar da hızlı bir şekilde hayatlarını sürdürmeye devam edecekler.

Kalıcı kızlık zarı dikimi Mucize Ekip Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi‘mizde, uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz tarafından, %100 bilgi gizliliği ile yapılmaktadır.