Polikistik Over Sendromu

//Polikistik Over Sendromu
­
 • polikistik over sendromu

Polikistik Over Sendromu

Kadınlarda en sık rastlanan üreme sorunlarından bir tanesi olan Polikistik Over Sendromu, genel olarak üreme çağında ortaya çıkan ve tabanında endokrin bozukluğu yatan bir sendromdur. Bu sendrom kadınların öncelikli olarak üreme hormonlarını, adet düzenlerini, dolayısıyla da ilerleyen dönemde çocuk sahibi olma imkanlarını etkilemektedir. Bu rahatsızlığın bulunduğu kadınlarda adetler kimi zaman, düzensiz aralıklarla gerçekleşirken kimi zaman da 6 ay, 1 yıl arayla ya da hiç gerçekleşmeyebilmektedir. Bunun nedeni ise beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan FSH ve LH hormonlarının anormal üretilmesi dolayısıyla yumurtlamanın sağlıklı bir şekilde olmamasıdır. Bu aksayan yumurta üretiminden dolayı kadınlarda her ay gerçekleşmesi gereken yumurtlama meydana gelmemektedir. Yumurtlamanın olmaması demek, erkeklik hormonunun da üretiminin artması anlamına gelmektedir.

Yapılan araştırmalarda, endokrin bozukluklarının başında gelen insülin hormonunun düzgün salgılanamamasının bu sendromun ortaya çıkmasında önemli bir rol oynadığı görülmektedir. İnsülin hormonu pankreas tarafından üretilir ve kanda bulunan glukoz seviyesinin düzenlenmesini sağlar. Polikistik over sendromu’nun ortaya çıktığı kadınların büyük bir kısmında insülin rezistansı yani diğer bir deyişle, insülin direnci adı verilen durum görülür. Vücuttaki dokular insülinin etkisine karşı direnç gösterir ve bundan dolayı da vücut çok daha fazla insülin üretmek zorunda kalmış olur. Yüksek insülin seviyesi ise yumurtalıkları ciddi bir şekilde etkiler. Hormonal dengesizliğin yanı sıra, fazla insülin üretimi sonrasında erkeklik hormonu yani androjen üretimi artacaktır. Androjen üretimi seviyesinde artışın meydana gelmesi sonrasında ise kilo alımı, yüzde ve vücutta kıllanma, saç dökülmesi ve akne gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Kadınlarda oluşan Polikistik Over Sendromu’ndaki en önemli belirtilerin başında, seyrek ya da hiç adet görememe durumu gelmektedir. Bu adet görememe dönemi, 3 ayda 1, 6 ayda 1, yılda 1 olabilmektedir. Bu sendromu yaşayan kadınlarda, düzenli bir yumurtlama gerçekleşmediği için, çoğunlukla hiç gebe kalamama, gebe kalmada zorluk ya da tekrarlayan düşükler ortaya çıkabilmektedir. Erkeklik hormonundaki artışla, yüzde, karın ve sırt bölgesinde, kollarda, bacaklarda sık ve koyu renkli tüylenme oluşur. Ani bir şekilde erkek tipi, şakaklardan ve tepe bölgesinden başlayan saç dökülmesi görülebilir. Cilt tipi nasıl olursa olsun ciltte sivilcelenme ve yağlanma meydana gelebilir. Metabolizmada meydana gelen değişimlerden bir tanesi ise kilo problemleridir. Aşırı hızlı bir şekilde kilo almanın yanı sıra polikistik over sendromu’nda kadınlar, hormonal dengesizlikten ötürü, kilo vermede zorluk yaşayabilirler. Rahatsızlığın diğer belirtileri arasında ise ruh halinde meydana gelen hızlı değişimler, uyku apnesi ve yüksek kan basıncı görülebilmektedir.

Belirtilen bu özellikler, polikistik over sendromu’ndan muzdarip her kadında aynı şekilde ya da aynı şiddette görülmez. Bazı kadınlarda ultrasonografi bulgularının dışında hiçbir belirti görülmezken, hemen hemen tüm belirtilerin görüldüğü kadınlar olmaktadır. Bu rahatsızlığın bulunduğu kadınlarda, yumurtanın tam olgunlaşması için ihtiyaç duyulan hormonların hepsi üretilemez. Yumurtaların olgunlaşmaması sonrasında ise progesteron hormonu üretimi olmaz. Ve kadınlarda da bundan ötürü adetler ya düzensiz olur ya da hiç olmaz. Oluşan bu kistler zararlı ya da tehlikeli değildir, dolayısıyla cerrahi müdahale ile alınmasına gerek olmaz. Fakat görülen bu hormonal ve fiziksel değişiklikler başka hastalıkların da meydana gelmesine neden olabileceğinden, kadınların oldukça dikkatli olması ve doktor tarafından belirtilen her noktaya gereken özeni göstermesi gerekmektedir.

Polikistik Over Sendromu Tedavisi ve Tüp Bebek

Her ne kadar polikistik over sendromunun kesin bir tedavisi olmasa da ilaçlar ve farklı tedavi yöntemleri sonrasında rahatsızlığın ortaya koymuş olduğu şikayetler azaltılabilmekte veya ortadan kaldırılabilmektedir. Kadın eğer bebek düşünmüyorsa ve adet düzensizlikleri bulunuyorsa veya aşırı tüylenme sorunu bulunuyorsa, kısa süreli OKS kullanımı ile tüylenmede azaltma yapılabilmekte, adet düzenindeki sapmalar düzeltilebilmektedir. Ancak bu düzelme elbette yalnızca şikayetlerin şiddetinde meydana gelmektedir. Polikistik over sendromunun hormonal denge üzerindeki etkisi devam edeceğinden, bu sendromu yaşayan kadınların doğal yollarla gebe kalması çok zor olmakta ya da hiç olmamaktadır.

Yaşanan yumurtlama sorunlarına rağmen, polikistik over sendromu yaşayan kadınlar, tüp bebek tedavisi konusunda en şanslı grupta yer almaktadırlar. Bu sendromu taşıyan kadınlar, normal bir kadına göre daha fazla sayıda yumurta üretmektedirler. Yumurtalar, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde mikroenjeksiyonla döllenip, rahim içine yerleştirildiğinden, oluşan fazla yumurtalar, sağlıklı embriyo sayısını arttırmakta, dolayısıyla da en iyi kalitede pek çok embriyo elde edilmektedir. Bu şekilde de gebelik oranları çok daha yüksek olmaktadır. Kalan embriyolar dilenirse, ileriki dönemler için dondurulabilmektedir.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

Tüp bebek
TÜP BEBEK
tüp bebek tedavisi için neden kuzey kıbrıs
KIBRIS’TA TÜP BEBEK
cinsiyet seçimi
CİNSİYET SEÇİMİ
neden bayan doktor
NEDEN BAYAN DOKTOR

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *

  polikistik over sendromu

  polikistik over sendromu