Gelişen teknoloji ile birlikte artık geçmiş dönemlerde imkansız gibi görülen pek çok alanda etkili değişimler meydana gelmeye başladı. Bu değişimlerin başında ise kadınların menopoz sonrasında çocuk sahibi olabilmeleri geliyor. Günümüzün dünyasında kadınlar maalesef yalnızca belirli bir yaş sonrasında menopoza girmiyorlar. Nedenleri henüz kesin olarak anlaşılmasa da özellikle ülkemizdeki kadınların azımsanmayacak bir oranı, 40 yaşından önce erken menopoz sorunu ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Kadınlardaki östrojen hormonunun bitmesi ile birlikte ortaya çıkan erken menopoz sonrasında yumurta üretimi ciddi bir şekilde azalmakta ve bir süre sonrasında da tamamen durmaktadır. Böylesine bir durum ile karşılaşan kadınlar da bir nevi hayata küsüyor ve çocuk sahibi olamamanın verdiği olumsuz hisler ile yaşantılarını sürdürmeye çalışıyor.

Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde uygulanan teknolojilerle, gerek erken menopoz gerekse ileri yaşına rağmen anne olmak isteyen kadınlar artık bu isteklerine oldukça kolay bir şekilde erişebiliyor. Bunun içinse iki farklı yöntem bulunuyor. İlkinde kadın henüz böylesine bir sorun ile karşılaşmadan yumurtalarını donduruyor ve daha sonrasında çocuk sahibi olmak istedikleri zaman bu yumurtalar çözdürülerek çocuk sahibi olunabiliyor. İkinci ve en çok tercih edilen yöntem ise yumurta donasyonu. Bu işlem için doktorumuzu ve merkezimizi tercih eden çiftler öncelikli olarak gerekli muayenelerden geçerek, tedaviyi olumsuz etkileyebilecek herhangi bir hastalığa sahip olup olmadıkları belirleniyor. Sonrasında ise donor seçimi süreci başlıyor.

Donor Seçimi

Yumurta donasyonu yapılacağı zaman öncelikli olarak kan grubu uyumuna dikkat ediliyor. Bunun sonrasında donörün fiziksel özellikleri ile alakalı seçim yapılıyor. Bu seçim yapılırken isteğe bağlı olarak eğitim durumu ve diğer özellikleri de incelenebilmektedir. Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde bulunan yumurta donörlerinin tamamı bu işlem öncesinde tam anlamıyla detaylı bir kadın doğum muayenesinden geçmektedir. Ayrıca kan grubu, kan testler, enfeksiyon ve genetik testleri yapılır. Yapılan test ve değerlendirmelerin tamamı donöre ait dosyalara işlenir. Böylece çiftler donör seçimi yaparken istedikleri gibi ayrıntılı bilgi sahibi olurlar. Donor seçimi süreci hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Bunun yanı sıra gerek anne adayı gerekse yumurta donörü, yapılacak işlemler ile alakalı bilgilendirilirler. Bu bilgilendirme donasyon tedavi süreci öncesi ve sırasında kullanılması gereken ilaçlar, yumurta donasyonu tedavisi sürecinde yapılacak tüm işlemler ve işlemlerin ne kadar süreceği gibi konular da bulunmaktadır. Bilgilendirme ve donör seçimi sonrasında ise sıra tedaviye gelir. Normalde yumurta donasyonu için kadının ve donörün adet dönemleri senkronize edilmektedir. Ancak erken menopoz ya da menopoz durumundaki kadınlar için ekibimiz farklı yöntemleri kullanmaktadır. Bunun sonrasındaki ikinci aşamada ise rahim içi hazırlığıdır. Bu süreçte donorün de hazırlığı yapılmaktadır.

Yumurta donasyonu ile, kadınların yaşı kaç olursa olsun, eğer ki engelleyici başka bir sağlık problemleri bulunmuyorsa, sağlıkla bebek sahibi olabilmektedirler.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

yumurta donasyonu
Yumurta Donasyonu
donasyonda donor seçimi
Donor Seçimi
donasyon nedir
Donasyon
embriyo donasyonu
Embriyo Donasyonu

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *