Tüp bebek tedavisi tamamlandıktan sonra ya da ileriki dönemlerde hamile kalma şansını arttırmak amacı ile çiftlerin büyük bir çoğunluğu embriyo dondurma yöntemini tercih ediyorlar. İlk dondurulmuş olan embriyodan dünyaya gelen bebeğin 1984 yılında doğması sonrasında artık pek çok çift bu yöntemi seçmeye başladılar. Böylece özellikle de anne adayları en iyi embriyolarının dondurabiliyor ve bunun sonrasında da 3 ya da 5 yıl süreyle dondurulan embriyoları ile çocuk sahibi olma imkanına erişebiliyorlar. Üstelik bu yöntem sayesinde ilerleyen dönemlerde çocuk sahibi olma imkanı azalmaya başlayan çiftler, çok daha ekonomik bir şekilde bu isteklerini gerçekleştirebiliyorlar.

Embriyo Dondurma İşlemini Kimler Daha Çok Tercih Ediyor?

Embriyo dondurma, özellikle de polikistik over sendromu denilen, yumurtalıkların normalden daha çok yumurta ürettiği durumu yaşayan kadınların, tüp bebek tedavisi sürecinde çok yumurta üretmeleri, dolayısıyla da dondurulabilecek kalitede çokça yumurtaları olması durumunda başvurdukları, döllenen yumurtalarını, ileriki yıllar için saklama yöntemidir.

Bunun yanı sıra kanser gibi hastalıklar dolayısıyla, kemoterapi ya da radyoterapi gibi uygulamalar yapılması gereken hastalara da ileriki dönemleri için bu yöntemi kullanmaları önerilmektedir; çünkü yapılacak olan tedavi sonrasında ne yazık ki yumurtaların kalitesinde ciddi azalmalar meydana gelecek ve bunun sonrasında çocuk sahibi olma şansı ciddi anlamda düşecektir. Bu aşamada çift tüp bebek gibi hazırlanmakta, oluşan yumurtalar babanın spermi ile döllenmekte ve kaliteli olanları merkezimizde 3 ile 5 yıl kadar saklanmaktadır. Dolayısıyla, tedavileri sonrası çok yüksek ücretler ödeyerek çocuk sahibi olmak istemeyen çiftlerin mutlaka Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’miz ile iletişime geçerek bu konu ile alakalı bilgi alması gerekmektedir.

Yumurta donasyonu, sperm donasyonu ve standart tüp bebek tedavilerinin sonucunda da, anneye transfer edilen embriyolar dışında, geriye kalmış olan sağlıklı embriyolar varsa, çiftler onları dondurmak istemektedirler. Bu durumda, ileriki zamanlarda oluşabilecek bir olumsuz durum ya da kardeş isteği, çok uygun maliyetlerle ve çok daha az bir hazırlık dönemiyle gerçekleşmiş olmaktadır.

Embriyo Dondurma İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

Bilinenin aksine, embriyolar hangi gelişim evresinde olurlarsa olsunlar, dondurma işlemi sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Saklanacak embriyolar koruyucu bir sıvı ile karıştırılır. Daha sonrasında bu karışım cam ya da plastik tüplere konur. Alınan embriyolar bunun sonrasında ise sıvı nitrojenin içerisinde -196 derecelere varan soğukluklarda dondurularak saklanmaya başlanır. Embriyo kalitesine bağlı olarak, dondurulmuş embriyolar 3 ya da 5 yıl süreyle muhafaza edilebilmektedir.

Embriyo Tekrar Nasıl Kullanılır?

Embriyo dondurma işlemi ile birlikte sağlıklı embriyoları korunan çiftler, arzu duydukları zaman tekrardan bu embriyoları kullanabilmektedir. Embriyo dondurma konusunda bilinmesi gereken şeylerin başında, embriyolar daha sonrasında çözüleceği zaman hepsinin canlı olmama ihtimalinin bulunmasıdır. Yapılacak dondurma işlemi sonrasında çözüm ne kadar erken olursa, canlılık oranı artacaktır. Süre ne kadar uzarsa, daha sonrasında yapılacak çözüm işleminde embriyoların canlı olma oranında da düşüş meydana gelmektedir. Bir genelleme yapmak gerekirse, çözülmeden sonra, ortalama 10 embriyodan 6- 7 tanesi kullanıma uygun bir halde oluyor.

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizdeki dondurulmuş embriyolarını kullanmak isteyen çiftler, bize bu isteklerini ilettikten sonra, anne adayı gerekli olan ön tedaviye başlatılır. Rahmin istenilen kalınlığa ulaşması sonrasında ise çözülen embriyolar, rahmin içerisine yerleştirilir. Bu işle ultrason aracılığı ile yapılır. Anne adayları bu işlem yapılırken hiçbir şekilde ağrı ya da acı hissetmez, kısa süreler içerisinde işlem tamamlanır.