Günümüzde gerek genetik sebeplerden ötürü, gerekse yumurtalıklarda ve üreme hücrelerinde yaşanan sorunlar, erken menopoz gibi durumlardan ötürü kadınlar doğurganlık özelliklerini kaybedebildikleri gibi, aynı şekilde erkekler de pek çok farklı nedenden dolayı, sperm üretiminde yetersizlik ya da üretimin durması gibi, kendi hücreleriyle bebek sahibi olabilmelerini engelleyecek durumlarla karşılaşabiliyorlar. Çiftte yaşanan bu problemler geçmiş dönemlerde çocuk doğurmayı imkansız hale getirmiş olsa da, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyesinde, başarıyla uyguladığımız embriyo donasyonu ile tüp bebek tedavimiz sayesinde artık böylesine ciddi sorunların meydana gelmesi dahi çocuk sahibi olmaya engel olmamaktadır.

Embriyo Donasyonu Kimlere Uygulanabiliyor?

Kadınlarda; Çeşitli nedenler dolayısıyla erken menopoza giren ve bu nedenle yumurta üretimi durmuş olan, rahim içi dokusu iyi olduğu halde doğuştan yumurta üretimi olmayan, ya da bu tedaviye karar vermeden önce, defalarca tüp bebek denemesi yapmış ancak özellikle yumurta kalitesinden ötürü, bu tedavileri başarısızlıkla sonlanmış kadınlar, uygulamış olduğumuz bu yöntemden faydalanabiliyorlar. Bunların yanı sıra Turner Sendromu durumunu yaşayan, cerrahi yollarla yumurtalıkları alınmış, radyoterapi ve kemoterapi gibi uygulamalardan ötürü yumurta hücreleri kalitesini yitirmiş ya da tamamen kaybolmuş olan kadınlar da artık çocuk sahibi olabilmektedirler. Ayrıca Hemofili, Hentington’s Koreası, Dushennes’s Muscular Distrofisi gibi genetik olan ve doğuracağı bebeğe de var olan kalıtsal hastalıklarını geçirme riski olan kadınlar Embriyo Donasyonu ile, sağlıkla çocuk sahibi olabilmektedirler.Anne ve bebek

Erkeklerde; Eşinde yukarıdaki durumların yaşandığı, kendisi de azospermi ya da gebelik oluşmayacak oranda kötü sperm kalitesine sahip olan erkekler, zamanında edilmeyen ameliyatlar sonrasında inmemiş olan testis durumunu yaşayan erkekler, daha öncesinde geçirilen ateşli hastalıklar sonrasında testislerinde sorun meydana gelen erkekler ve diğer genetik hastalık ya da çeşitli nedenlerden ötürü testislerinde sperm üretimi meydana gelmeyen erkekler, embriyo donasyonu ile tüp bebek tedavisi sayesinde, başarıyla çocuk sahibi olabilmektedirler.

Embriyo Donasyonu Süreci


Çiftler embriyo donasyonu için Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi ile irtibata geçtikleri zaman öncelikli olarak hasta koordinatörümüz İrem Berk ve Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ile görüşürler. Bu görüşme esnasında tıbbi geçmişin yanı sıra eğer olmuşsa başarısızlıkla sonuçlanan tüp bebek süreçleri ile alakalı gerekli bilgiler alınır. Daha sonrasında anne ve baba adayının detaylı fiziksel muayeneleri yapılarak kan grupları alınır. Yapılacak tedavi öncesinde zorunlu testler yapılmaktadır. Bunun sonrasında çifte en uygun olacak sperm ve yumurta donörlerinin bulunması için detaylı bir şekilde araştırma yapılır. Uygun donörler ile alakalı tüm araştırma Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi tarafından araştırılmaktadır. Bu işlemin ardından da anne adayının rahminin hazırlanması için ilaç tedavisine başlanır. Anne adayının kendiliğinden ya da hap yardımıyla adet görmesi ile menopozda olması durumu, tedavi süreci açısından çok büyük önem arz ettiğinden, bu bilgiler öncelikli olarak alınır. Anne adayının rahim gelişimi ilaçlarına başlamasıyla aynı anda, yumurta donörü de yumurta gelişimi ilaçlarına başlamaktadır. Hem anne adayının hem de yumurta vericisinin tedavileri paralel olarak sürdürülmektedir.


Donörün yumurta gelişimi tedavisinin sona ermesinin ardından toplanan yumurtalar ile yine büyük bir özenle seçilen spermler, kapsamlı embriyoloji laboratuvarımızda döllenir. Dölleme işleminin 3. ya da 5. günü yapılan embriyo kontrolleri sonrasında en gelişmiş 3 taze embriyo ultrason eşliğinde anne adayına transfer edilerek, tüm tedavi süreci de tamamlanmış olur. Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve merkezimiz, çiftlere en az 10 iyi kalite, sağlıklı yumurta garantisi vermekte, böylece çiftler oldukça yüksek şanslara sahip olarak çocuklarına kavuşabilmektedirler. Yapılacak donasyon işleminin her aşamasında çiftlere her türlü bilgi hasta koordinatörümüz ve doktorumuz tarafından verilir, böylece çiftler akıllarında hiçbir soru işareti kalmadan, tedavilerini başarıyla tamamlamış olurlar.

Baba ve bebekEmbriyo Donasyonu Tedavi Aşamaları

Embriyo donasyonu tedavisinde, anne adayının tedavi süresinde geçeceği aşamalar aşağıdaki gibidir;

1. Aşama: Öngörüşme

Çiftler Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyesinde, embriyo donasyonu ile tüp bebek tedavisine karar verdiklerinde, tedavi hakkında çiftle detaylı görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler telefonla, email üzerinden ya da çiftler dilerse yüz yüze olarak yapılır. Bu görüşmeler sonucunda, hem kadının hem de erkeğin üreme hücreleriyle, sağlıklı gebelik elde edilemeyeceğine karar verilirse, embriyo donasyonu ile tüp bebek tedavisine karar verilir.

2. Aşama: Testler ve Kontroller

Bu sürecin başında, kadının bir takım kontrol ve muayenelerden geçmesi istenir. Kadından istenen detaylı rahim kontrollerinin yanında karaciğer enzimleri, tiroid ve kan şekeri seviyeleri mutlaka görülür. Sigara ve alkol kullanımının kadının rahim duvarı üzerinde de olumsuz etkileri olduğundan, bu alışkanlıklardan özellikle uzak durmaları önerilir.

3. Aşama: Donor Seçimi

Anne adayına ve baba adayına en uygun yumurta ve sperm donorünü seçmek adına, kadın ve erkeğin fotoğrafları, fiziksel özellikleri ve çiftin kan grupları ilk öncelikli olarak istenir.

Detaylı araştırma ile; çiftin fiziksel verileri, kan grupları, etnik kökenleri ve diğer özelliklerine göre, geniş donor havuzumuzdan, anne adayına en uygun yumurta vericisi seçilir. Annenin özelliklerine göre en yüksek seviyede eşleştirilir.

Kadına en uygun olarak seçilen yumurta donorlerinin hormon testleri tekrarlanır, jinekolojik muayeneleri yapılır ve donor detaylı genetik ve bulaşıcı hastalık taramasından geçirilir (Anti-HIV, Anti-HCV, Rubella IgG, CMV IgG, HbsAg, VDRL vb.). 

En uygun vericinin seçilmesinin ardından, yumurta donorünün bilgileri çiftler ile paylaşılır ve çiftlerin de onayının ardından, donore folik asit ve diğer benzeri vitamin desteği başlanır.

Aynı şekilde, erkek için seçilen, sperm donorlerini Danimarka’da bulunan, dünyanın en büyük ve en gelişmiş sperm bankasından seçerek, sertifikalı olarak getirdiğimizden, donorlerin sağlık durumlarından, testlerinden ve önceki gebelik oranlarında %100 emin olabiliyoruz.

4. Aşama: Anne Adayının Hazırlığı

Embriyo transferi öncesinde, anne adayının adet görüp görmemesi, rahim duvarlarının hazırlanması açısından çok önemlidir. Eğer anne adayı, düzenli olarak ya da bir hap yardımı ile adet görüyorsa; adetin ya da hap kullanımının belirlenecek bir gününde, tek dozluk bir iğne yaptırılır. Eğer tedavi görecek anne adayı menopozdaysa ya da doğuştan yumurta gelişimi yoksa, bu iğneyi yapmasına gerek olmamaktadır. Yapılan iğnenin ardından gelen adetin 2. ya da 3. günü, anne adayının rahmini gebeliğe hazırlamak amacıyla, östrojen takviyesine başlanır. Bu tedavi rahim duvarını kalınlaştırarak, embriyoların rahimde daha rahat tutunabilmelerini sağlamaktadır.

Yumurta donorü ile kadının hazırlık tedavisi paralel olarak, senkronize sürdürüleceğinden, anne adayı rahim içini hazırlamak için ilaç kullanmaya başladığında, yumurta donorüne de yumurta gelişim ilaçları verilmeye başlanır.

5. Aşama: Yumurta Toplama ve Dölleme

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde gerçekleştirilen yumurta Donasyonu ile tüp bebek işleminin bu aşamasında, yumurta donörünün yumurtaları toplanır ve en iyi sperm hücreleri seçilerek, ICSI ile dölleme yapılır.

Aynı gün anne adayının da rahim kontrolünün ardından, anne adayına yeni ilaçlar başlanır.

Mucize Ekip olarak, size EN AZ 10, İYİ KALİTE YUMURTA GARANTİ EDİYORUZ.

6. Aşama: Embriyo Transferi

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizde gerçekleştirilen tüp bebek tedavisini en son aşaması, en gelişmiş embriyoların, anne rahmine transfer edildiği, embriyo transferi aşamasıdır. Embriyo transferi, döllemenin 3. ya da 5. günü gerçekleşir ve işlem aynı bir jinekolojik muayene gibi olduğundan, anne adayı uyutulmaz ya da hiçbir acı hissetmez. Transferin ardından 12 gün sonra, kanda BHgc testi yapılarak gebelik görülür.

Donasyon Tedavisinde Bilgileriniz %100 Güvende

Yumurta ve sperm hücrelerinin farklı vericilerden alındığı embriyo donasyonu işlemine karar veren çiftler, bazen kişisel bilgi gizlilikleriyle ilgili şüpheleri dolayısıyla, tedaviye karar veriken davranabilmektedirler. Hem hasta hem de donor bilgilerinin gizliliği konusuna büyük bir titizlikle yaklaşan merkezimiz, hem yumurta ve sperm donorlerin hem de donasyon ile tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar veren çiftlerin bilgileri %100 gizlilikte saklanmakta, dolayısıyla iki tarafın da aklında hiçbir soru işareti kalmamaktadır.

Embriyo Donasyonu ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Hem erkek hem de kadın üreme hücrelerinde, gebeliğe engel teşkil eden sorunlar bulunan çiftlere uygulanabilir. Bazen sadece tek tarafta problem olmasına rağmen, çiftlerin ortak kararıyla yine embriyo donasyonu yapılabilir.
Dölleme tamamen dışarıdan alınan hücrelerle yapıldığından, çiftlerin dölleme günü gelmesine gerek olmamaktadır. Dolayısıyla sadece embriyo transfer günü gelip, 1 gece kalmak yeterli olmaktadır.
Elbette. İşlem öncesi, annenin rahim duvarı hazırlanmalı.
Sperm donorlerini, çiftler dilerlerse kendileri seçebiliyorlar. Spermleri getirttiğimiz sperm bankasının web adresinden, kendilerine en uygun vericiyi seçip bize iletiyorlar. Biz de seçilen sperm örneğini, özel bir taşıma sistemiyle ve sertifikalı olarak Kıbrıs’a getiriyoruz.
Yumurta donorleri için farklı bir sistem uygulandığından, doktorumuz anne adayına en uygun vericileri belirliyor, çiftlere bilgileri veriliyor ve çiftin onayından sonra tedavi başlıyor.
Sperm donorlerini eğer çift bizim seçmemizi isterse, 7-10 gün içinde seçenekleri ve bilgileri çiftlere iletiyoruz. Yumurta donorlerinin seçiminin ardından, tüm testler ve kontroller tamamlandıktan sonra ve adet senkronizasyonu sağlandıktan sonra çiftlere bilgi verildiğinden, bu süre 10-15 gün olabiliyor.
Donorler çiftlerin etnik kimliklerine, kan gruplarına ve fiziksel özelliklerine göre seçiliyor. Yumurta vericilerinin çok büyük bir kısmı 20-28 yaş aralığında, genç ve sağlıklı bireylerden oluşuyor. Sperm donorleri için bu yaş aralığı daha geniş olabiliyor.
Embriyo Donasyonu Hakkında Detaylı Bilgi İçin Tıklayınız