Yumurta Nakli

//Yumurta Nakli
­
 • yumurta nakli

Yumurta Nakli

Yumurta nakli, yumurta donasyonu olarak da bilinen, ilerleyen yaştan, menopozdan ya da yumurta kalitesindeki azalmadan ötürü, kendi yumurtasıyla anne olma şansı kalmamış kadınların tercih ettiği bir tüp bebek tedavi yöntemidir. Yumurta nakli denmesinin nedeni, dölleme işleminin, sağlıklı bir vericiden (yumurta donorü) alınan yumurta hücresiyle yapılmasıdır. Bu tedavi ile, rahim dokusundan sorun olmayan, neredeyse her kadın sağlıkla anne olabilmektedir.

Yumurta nakli kelimesi, yumurtalık nakli ile karıştırılabilmektedir. İkisi tamamen farklı işlemlerdir. Bizim tedavi yöntemimiz olan yumurta naklinde; sağlıklı kadınlarda her ay oluşan, mikroskobik yumurta hücreleri donorden alınır, döllenir ve tüp bebek işlemi uygulanır. Bu işlem oldukça basit ve ağrı duyulmayan bir işlemdir. Yumurtalık nakli ise, yumurta hücrelerinin oluştuğu yumurtalık organının başka bir kadına nakil edilmesi olan bir organ nakli (transplantasyon) işlemidir ve kapsamlı bir ameliyattır. İki işlem birbirine karıştırılmamalıdır.

Yumurta Nakli Kimlere Uygulanabilir?

Yumurta nakli; genetik olarak yumurta kaliteleri iyi olmayan, erken yaşta menopoza girmiş, geçirilen ağır hastalıkların ardından yumurta kaliteleri bozulmuş, alınan kemoterapi, radyoterapi ve radyasyonlardan ötürü yumurta üretimi sona ermiş, Turner Sendromu gibi üreme sistemini etkileyen genetik durumları bulunan, kendi yumurta hücresiyle, anne olma ihtimali kalmamış kadınlarda büyük başarı oranlarıyla gerçekleştirdiğimiz bir tedavidir.

Yukarıda sayılan nedenlerin yanında, bazen anne adayında yumurta üretimi olsa dahi, yeterli sayıda ya da yeterli kalitede olamayabilmektedir. Bu durumda yumurta takviyesi olarak bilinen, hem annenin yumurtası hazırlanan hem de yumurta nakli yapılan yöntem sıklıkla tercih edilebilmektedir. Bu yöntem, eğer anne adayı menopozda değilse ya da yumurtaları tamamen bitmemiş ya da bozulmamışsa uygulanabilmektedir. Aksi takdirde, direk yumurta nakli yapılmalıdır.

Yumurta Nakli nasıl yapılır?

Yumurta nakli ile tüp bebek tedavisi için, anneye benzer ve annenin kan grubunda yumurta donorünün seçilmesi için, öncelikle anne adayının fiziksel özellikleri ve kan grupları alınır. Ardından, hem anne adayına hem de seçilen yumurta donorüne detaylı testler ve kontroller yaptırılır. Eğer anne düzenli adet görüyorsa, menopozda değilse, anne adayı ile yumurta donorünün adet başlangıçları, bir takım adet düzenleyiciler ile denk getirilir. Bunun nedeni, yumurtaları dölleme günü taze topladığımızdan, hem annenin hem de donorün tedavilerinin her zaman aynı anda başlaması gerektiğindendir. Hem anne adayı hem de donorün adeti başladığında, her iki tarafa da tedavilerine yönelik ilaçlar başlanır. Bu öntedavi süreci yaklaşık 10-12 gün sürmektedir. Anneye rahim içini gebeliğe hazırlayıcı ilaçlar verilirken, yumurta donorünün de yumurtalarını geliştirmeye yönelik tedavi başlanır. Yumurtalar ve rahim hazır olduğunda, çiftler Kıbrıs’a merkezimize çağırılır ve babadan alınan sperm hücreleri ile donorden alınan yumurta hücreleri aynı gün döllenir. Döllemenin ardından, embriyolar 3. ya da 5. günlerindeyken, anne rahmine ağrısız bir şekilde transfer edilir.

Yumurta Vericileri (Yumurta Donorleri) Nasıl Seçilir?

Yumurta donorleri, annenin fiziksel özellikleri ve kan grubuna bağlı olarak, yumurta-donasyonuannenin etnik kimliğine göre,
19-27 yaş aralığında ve daha öncesinde sağlıklı çocuk doğurmuş genç kadınlar, ya da yumurta hücresiyle daha önce sağlıklı gebelik oluşmuş olan genç kadınlar arasından seçilmektedir. Donorlerin çok büyük bir çoğunluğu üniversite öğrenimini sürdüren ya da üniversite eğitimini tamamlamış genç kadınlar olduğundan; çiftlerin istekleri doğrultusunda, annenin eğitim düzeyine ya da yeteneklerine uygun olarak da seçilemektedir.

Yumurta nakli ile tüp bebek tedavisi Türkiye’de ve pek çok diğer ülkede yasal olmadığından, Türkiye ve dünyanın her yanından binlerce çift, tedavileri için ve sağlıkla bebeklerine kavuşmak için merkezimizi seçmektedir. Merkezimize gelen çiftlerin tüm bilgileri gizli kalmakta, dolayısıyla da çiftler huzur içinde tedavilerini sürdürebilmektedir.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

yumurta donasyonu
Yumurta Donasyonu
donasyonda donor seçimi
Donor Seçimi
donasyon nedir
Donasyon
Menopoz sonrası bebek sahibi olunabilir mi
Menopoz Sonrası Anne Olmak

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *

  yumurta-nakli

  yumurta nakli