Dünya genelinde yapılan araştırmalar sonucunda, yaşam şartlarının değişmesiyle birlikte, geçtiğimiz 50 yılda, erkeklerin sperm kalitelerinin ve sperm sayılarının ciddi şekilde düştükleri ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu gerileme ile birlikte, erkek infertilitesinden, erkekte sperm olmaması ve döllenme bozukluklarından ötürü, bebek sahibi olamayan çiftlerin sayısı da hızla artmaktadır. Ancak günümüz tıp dünyasının teknolojiye ayak uydurması ile birlikte artık spermi olmayan erkekler de başarıyla baba olabilmekte, ailelerini kurabilmektedirler. Yıllardır dünyanın pek çok yerinde, sperm yetmezliği durumunu yaşayan çiftler tarafından kullanılan yöntemlerden bir tanesi olan sperm donasyonu Kıbrıs sınırları içinde, merkezimiz bünyesinde, yıllardır çok yüksek başarı oranların ile uygulanmakta ve Türkiye başta olmak üzere, Avrupa ve tüm dünya genelinde, sperm yokluğu nedeniyle çocuk sahibi olamayan çiftlerin sorunlarına çözüm sunmaktadır.

Erkekte sperm neden azalmaktadır ya da hangi sebeplerden ötürü sperm oluşumu durmaktadır?

Sağlıklı bir gebelik elde edebilmek için, Dünya Sağlık Örgütü’nün en son açıklamalarına göre, sperm sayısının 15 milyon ve üzeri olması gerekmektedir. Ancak bu sayının limitin üzerinde olması, her zaman herşeyin yolunda olduğu göstermemektedir. Spermdeki yapısal bozukluklar, hareket bozuklukları, canlı sperm oranları gibi faktörler, sperm sayısından bağımsız olarak, sağlıklı gebelik oluşumunu ciddi oranda etkilemektedir.

Erkeklerde sperm oluşumu yokluğu, azospermi gibi doğumsal ya da genetik sebeplerle olabildiği gibi, sperm oluşumunun durması pek çok farklı nedenden ötürü gerçekleşebilmektedir. Yaşam şekli değişiklikleri ile yeme-içme bozuklukları, buna bağlı olarak gelişen ve DNA üzerinde hasarlara sebep verebilen şişmanlık (obezite) sorunları, aşırı stres, yüksek oranda sigara ve alkol kullanımı ve sürekli yüksek sıcaklıklara mazur kalınan bazı mesleklerde çalışan erkeklerde, sperm sorunları görmek çok yaygın olmaktadır. Bunların yanında, çocukken ya da büyüme çağında geçirilen bazı ateşli ve ağız hastalıklar, testiste bulunan damar bozuklukları ve tıkanıklıkları gibi konulardan dolayı pek çok çift sağlıklı sperm üretimi konusunda sorun yaşamaktadır. Bu bilgilerin ışığında, yalnızca testislerinde hiç sperm olmayan ya da üretemeyen erkekler değil, kötü sperm kalitesinden ve DNA bozukluklarından ötürü çocuk sahibi olamayan çiftler de sperm donasyonu ile tüp bebek işleminden faydalanabilmektedir.

Sperm Donasyonu Nasıl Yapılmaktadır?

Sperm donasyonu Türkiye yasalarına göre Türkiye sınırları içerisinde uygulanmamaktadır. Dolayısıyla, azospermi olarak da bilinen sperm yokluğu ve sperm bozukluğu sorunuyla karşılaşan ve bundan ötürü asla çocuk sahibi olamayacağını düşünen çiftler, merkezimize ulaştıkları zaman sperm donasyonu nedir sorusuna uzmanlar eşliğinde cevap almaktadırlar. Öncelikle yapılan detaylı spermiyogram ve testlerle, sperm durumu incelenerek ya da başvuran çiftlerin ellerindeki raporları analiz edilerek, gerçekten sperm donasyonunun gerekliliği kesinleşir. Çünkü bazı durumlarda sperm donasyonuna gerek kalmadan, TESA ile sperm hücreleri bulunabilmekte, sağlıklı olanlar var ise ayrıştırılabilmekte ve standart tüp bebek prosedürleri uygulanabilmektedir. Eğer testislerde dahi hiç sperm bulunamazsa ya da sperm yapısı ve kalite yetersiz olursa,  o zaman çiftlere sperm donasyonu ile tüp bebek tedavisi önerilir.

Sperm donasyonu ile tüp bebek işlemine karar verildiğinde, babanın fiziksel özellikleri, etnik yapısına, karakter özelliklerine, eğitim durumuna ve kan grubuna göre detaylı seçim yapılabilmektedir. Bu donor seçimi, dilerse hastalarımızın kendileri tarafından yapılabildiği gibi, dilerlerse bizim tarafımızdan da gerçekleştirilebilmektedir. Sperm örnekleri, uzun yıllardır çalıştığımız,  Danimarka ve Amerika’da bulunan, dünyanın en büyük ve en güvenilir sperm bankalarından alınmaktadır. Dolayısıyla çok geniş bir donor havuzu içinden seçilebilmektedirler. Özel azot tankları ile dondurulmuş şekilde ve sağlık sertifikalarıyla birlikte gelmektedir. Böylece çiftlerin aklında hiçbir soru işareti kalmamaktadır. Her iki tarafın kişisel gizlilikleri ilk önceliğimiz olduğundan, hiçbir bireyin, herhangi bir zamanda diğerinin bilgilerine ulaşması mümkün olmamaktadır.

Sperm donasyonu ile tüp bebek tedavisinin, standart tüp bebek tedavisinden tek farkı, dölleme işlemi için kullanılan spermin dışarıdan alınmasıdır. Bu aşama dışında, tüm süreç birebir aynı şekilde işlemektedir. Anne adayına uygulanan yumurta gelişimi ilaçları ile gelişen yumurtalar, istenen büyüklüğe geldiklerinde, çatlatma iğnesinin uygulanması sonrasında 36 saat içerisinde toplanmaktadır. Bunun ardından, çiftin özelliklerine göre özel olarak getirtilen sperm örneği ile laboratuvar ortamında dölleme işlemi yapılır. Sonrasında da gelişen embriyolar, embriyolar için en uygun günde anne adayının rahmine yerleştirilir.

Bu yazıyı okuyanlar, bu sayfaları da okudu

sperm donasyonu
SPERM DONASYONU
Tüp bebek
TÜP BEBEK
mikro tese tesa
MİKRO TESE – TESA
donasyon
DONASYON

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *