Çocuk sahibi olmak isteyen ancak bunu gerçekleştirebilmek için sağlıklı yumurta veya sperm hücrelerine sahip olamayan çiftlerin büyük bir kısmı, yıllarca bu durumun kaderleri olduğunu düşünerek, başka tedavi yöntemlerini tercih etmekten kaçınıyorlardı. Ancak tıp dünyasında meydana gelen gelişmeler sayesinde artık çiftlerin hangisinin üreme hücrelerinde sorun olup olmadığı önemini kaybetmiş, merkezimizde %80’lere varan başarı oranlaruyla uygulanan donasyon tedavisi ile kısa süreler içerisinde çiftler bebek sahibi olabilmektedirler. Günümüzde pek çok farklı konu ile alakalı kullanılan bu “donasyon” terimi, aslında nakil ya da bağış anlamına gelmektedir. Bu işlem yapılırken nakil için hücresini paylaşan kişi donör olarak adlandırılır. Şimdilerde ise özellikle tüp bebek tedavisi yaptırmak isteyen çiftlerin yaptıkları ilk araştırmalardan bir tanesi de, çoğunlukla bu kelime olmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisinde Donasyon

Bebek sahibi olamamanın en büyük nedenleri arasında, anne adaylarının yumurtalarının çeşitli nedenlerden ötürü yüksek performans sağlayamaması ya da yumurtasının olmayışının yanı sıra, baba adaylarının spermlerinde meydana gelen sorunlar sayılmaktadır. Özellikle de ilerleyen yaşlarda anne baba olmak isteyen kişilerin ortaya çıkan bu sorunlardan ötürü çocuk sahibi olamamasının önüne geçen donasyon işlemi farklı koşullarda gerçekleştirilmektedir. Yaşanılan soruna göre, kadında ya da erkekte olmasına, hatta her ikisinde olmasına göre, birbirinden farklı donasyon tedavileri bulunmaktadır. Dolayısıyla çiftlerde hangi sorunlar bulunuyorsa, Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’miz tarafından yapılacak incelemeler sonrasında bu sorunları gidermek adına kısa süreler içerisinde donasyon işlemi de yapılmaktadır.

Kadınların üreme hücreleri, dış faktörlere, koşullara, strese, yaşa çok daha hassas olduğundan, donasyon denildiği zaman insanların akıllarına ilk olarak yumurta donasyonu geliyor. Çeşitli nedenlerden ötürü kendi yumurtasıyla hamile kalamayan, genetik hastalık taşıyan, ileri yaşta olduğu halde gebe kalmak isteyen, erken menopozdan ötürü yumurtaları işlevini kaybetmiş olan kadınlar, yumurta donasyonu sayesinde, merkezimizde %80 gibi yüksek bir başarıyla çocuk sahibi olabiliyor.

Yine aynı şekilde, sperm üretimi oldukça azalan, sperm kalitesinde ciddi düşüş olan, azospermi durumunda olan erkekler ile; bekar olup çocuk sahibi olmak isteyen kadınlar da sperm donasyonundan faydalanmaktadırlar. Günümüzde yumurta ve sperm donasyonu adına en son gelişmeleri takip eden merkezimiz, uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve ekibinin başarılı çalışmaları sayesinde, dünyanın her yerinden, her yıl yüzlerce insanı çocuk sahibi yapıyor.

Yumurta ve sperm donasyonunun haricinde, merkezimizde farklı bir donasyon işlemi daha yapılmaktadır. Embriyo donasyonu adı verilen bu işlemde çiftte hiçbir şekilde sperm ya da yumurta bulunmuyorsa, çift taraflı olarak, genetik hastalıklarından ötürü sağlıklı bir çocuk dünyaya getirme ihtimalleri bulunmuyorsa, daha öncesinden sayısız kez denenmiş olan tüp bebek tedavilerinde, hücrelerin kalitesinden ötürü başarısız olunmuşsa, bu gibi durumları yaşayan çiftleri sağlıkla aile yapıyoruz. Diğer donasyon işlemlerinde olduğu gibi embriyo donasyonu işleminde de öncelikli olarak çiftler ayrıntılı bir şekilde muayene edilmektedir. Böylece çiftlerin sağlık durumları ile alakalı bir sorun olup olmadığı anlaşılacak ve donasyon işlemi yapılmadan önce herhangi bir sorunun meydana gelmesini de engellemiş olmaktadır.

Donasyon Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İnsanların pek çoğunun artık çocuk sahibi olamayacağını düşündüğü anda ortaya çıkan donasyon işlemi öncesinde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bu noktaların başında, donörün ve ailenin gizliliği gelmektedir. Çünkü daha sonrasında meydana gelebilecek sorunları engellemek isteyen Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi, yumurta ve sperm donörlerinin kimliklerini gizli tutmakta, hatta donörler bağışladıkları yumurta ya da spermlerden daha sonrasında çocukların dünyaya gelip gelmediği konusunda dahi bilgi sahibi olmaları kesinlikle mümkün olmamaktadır. Dolayısıyla, hem donorlerin hem de donasyon ile tüp bebek tedavisi yaptıran çiftlerin bilgileri %100 gizlilikte saklanmakta, dolayısıyla iki tarafın da aklında hiçbir soru işareti kalmamaktadır.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *