PGT 1. Aşama: Öngörüşme

PGT ile tüp bebek tedavisine karar verildiğinde, çiftlerle, konu hakkında detaylı görüşmeler yapılır. Bu görüşmeler telefonla, email üzerinden ya da çiftler dilerse yüz yüze olarak yapılır.

PGT 2. Aşama: Testler ve Kontroller

Cinsiyet seçimi olarak da bilinen PGT ile tüp bebek tedavi aşamalarının ikinci aşamasında hem kadının, hem de erkeğin bir takım kontrol ve muayenelerden geçmesi ile devam eder. Özellikle kadının hormon değerleri, yumurta gelişimi üzerinde çok önemli bir rol oynadığından, adetin 2. günü hormon testlerini yapması istenir. Bunun yanında karaciğer enzimleri, tiroid ve kan şekeri seviyeleriyle, bulaşıcı hastalık testleri görülür. Erkeğin de sperm sonuçları ve bulaşıcı hastalık kontrolleri istenir. Sigara ve alkol kullanımının hem kadının hem de erkeğin üreme hücreleri üzerine ciddi olumsuz etkileri olduğundan, bu alışkanlıklardan özellikle uzak durmaları önerilir.

PGT 3. Aşama: Yumurta Gelişimi

Adetin 2. günü hormon testlerinin görülmesinin ardından, yine adetin 2. ya da 3. günü, anne adayının yumurtalıkları ve rahim içi ultrason eşliğinde incelenir ve yumurta gelişimi ilaçlarına başlanır. Yaklaşık 10-12 gün süren yumurta geliştirme tedavisinin ardından, yumurtalar istenilen olgunluğa ulaştıklarında, cinsiyet seçimi işleminin bir sonraki aşamasına geçilmek üzere, olgunlaşan yumurtalar, özel bir iğne ile çatlatılır.

PGT 4. Aşama: Yumurta Toplama ve Dölleme

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’mizde gerçekleştirilen preimplantasyon genetik tanı işleminin 4. aşamasında, yapılan çatlatma iğnesinin ardından, 36 saat sonra, yumurta toplama işlemi için çiftlerin Kıbrıs’ta olmaları istenir. Kadının yumurtaları anestezi altında ve çok kısa süren bir işlem sonucunda toplandıktan sonra, erkekten alınan sperm ile ICSI (mikro enjeksiyon) yöntemiyle döllenir.

PGT 5. Aşama: Genetik Tanı

3. güne gelen ve artık 6-8 hücreli olan embriyolardan, embriyolara zarar verilmeden, birer hücre, biyopsi ile alınır. Bu alınan hücreler, tüp bebek işleminin en önemli aşaması olan genetik tanı süreci için tam kapsamlı genetik laboratuvarlarımızda incelenir. Bu sürecin sonunda, sağlıklı embriyolar ayrıştırılır.

PGT 6. Aşama: Embriyo Transferi

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi bünyemizde gerçekleştirilen genetik tanının en son aşaması, sağlıklı embriyoların, anne rahmine transfer edildiği, embriyo transferi aşamasıdır. Embriyo transferi, döllemenin 5. günü gerçekleşir ve işlem aynı bir jinekolojik muayene gibi olduğundan, anne adayı uyutulmaz ya da hiçbir acı hissetmez. Transferin ardından 12 gün sonra, kanda BHgc testi yapılarak gebelik görülür.

  +90 (533) 874 2414
  Kıbrıs tüp bebek merkezi whatsapp Whatsapp ile bizi ücretsiz arayabilirsiniz / mesaj atabilirsiniz!

  Formu gönderin, Biz sizi arayalım

  İsminiz *

  Telefonunuz * (en az 11 karakter)

  Eposta adresiniz (varsa)

  Mesajınız *