ÖNEMLİ BİLGİLENDİRME: Yeni düzenlenen yasal mevzuat gereği, merkezimiz tarafından gerçekleştirilen Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) işlemi, sadece genetik tarama amaçlı yapılmakta olup, cinsiyet seçimi amacıyla yapılmamaktadır.

Teknolojinin her geçen gün çok daha hızlı bir şekilde ilerlemeye başlaması, pek çok farklı konuda olduğu gibi tüp bebek tedavisinde de önemli gelişmelere yardımcı olmuş durumda. Bu gelişmelerin en başında, kuşkusuz ki tüp bebek tedavilerinde başarıyla uygulanan, genetik tanı ve araştırma yöntemleri geliyor. Tüp bebek tedavilerinde, anne ve babanın üreme hücrelerinden, tedavi için elde edilen embriyoların içerisinden özel olarak alınan tek hücre biyopsileri ile, genetik laboratuarlarda, hücreler üzerinde detaylı genetik çalışmalar yapılıyor.

Başta embriyo üzerinde genetik anomalileri teşhis etme işleminin yapıldığı, PGT (preimplantasyon genetik tanı) adı verilen, halk arasında daha çok cinsiyet seçimi işlemi olarak bilinen genetik tanı sayesinde, embriyonun genetik sağlığı ve cinsiyeti hakkında da %99 kesinlikle bilgi sahibi olunabiliyor.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Süreci

Cinsiyet Seçimi olarak da bilinen PGT işlemi, uzun yıllar, Kuzey Kıbrıs’ta yasal olarak, Mucize Ekip’imiz tarafından uygulanmaktaydı, ancak yeni yasalar ile bu tedavi yalnızca genetik sağlığın tayini için sürdürülmektedir.

PGT yaptırarak, istedikleri genetik açıdan sağlıklı bebeklere sahip olmak isteyen çiftler, öncelikle merkezimize ulaşarak akıllarındaki soruların yanıtlarını bulduktan sonra, tedavi sürecini başlatmış oluyorlar. Bu aşamada PGT yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler ile kapsamlı bir öngörüşme yapılır. Bu görüşmede uygulanacak yöntemin neler olduğu, bunların nasıl yapıldığı, izlenecek tedavi prosedürleri, tüm tedavi süreci görüşülür. Çiftler bu konuda gerekli olan bilgileri aldıktan sonra ise merkezimizde yapılmakta olan her tedavi öncesinde olduğu gibi gerekli olan muayeneleri ve testleri yaptırırlar. Bu testler sayesinde, tedavi sürecini ve sonucunu etkileyecek herhangi bir durumun olup olmadığı konusunda bilgi edinilir, eğer gerekli görülürse, sorunlar çözülüp, ona göre tedaviye başlanır. Yapılacak Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) süreci boyunca çiftlerin gerek yumurta gerekse sperm kalitesinin korunması adına sigara, alkol gibi şeylerden uzak durmaları, merkezimiz tarafından önerilmektedir.

Tedavi sürecinin başında, kadının adet döneminin 2. ya da 3. gününde yumurtalıkları ve rahim içi bölgesi ultrasonla incelenir ve gerekli hormon testleri sonrasında anne adayına yumurta geliştirme ilaçlarına başlanır. 10 – 12 gün boyunca kullanılması gereken bu ilaçlar ile birlikte anne adayının yumurtaları sağlıklı bir şekilde, büyütülüp geliştirilir. Bu sayede gebelik şansı da artar. Yumurtalar istenilen büyüklüğe geldikten sonra ise yumurta çatlatma iğnesi uygulanır. Bu iğnenin uygulanması sonrasında, 36 saatlik bir sürenin geçmesinin ardından uzman doktorumuz Jin. Op. Dr. Firdevs Uğuz Tip ve ekibi anne adayının geliştirilen yumurtalarını, hafif anestezi altında toplarlar. Yapılacak olan bu yumurta toplama işlemi esnasında anne adayı hiçbir şekilde acı hissetmez.

Yumurtaların toplanması sonrasında, baba adayından sperm alınır ve dölleme işlemi yapılır. Dölleme işleminin 3. gününde ise embriyolardan biyopsi ile alınan hücreler, genetik tanı için, özel olarak hazırlanmış olan genetik laboratuarlarında işleme alınır. Yapılan ayrıntılı analizler sonrasında cinsiyet belirleme işlemi de gerçekleştirilmiş olur. Ancak Kuzey Kıbrıs’taki yeni yasal mevzuat gereği, artık embriyo üzerinde cinsiyet belirleme işlemi yapılmamakta, sadece genetik tarama yapılabilmektedir.

Döllenme işleminin 5. gününe gelindiği zaman, sağlıklı en iyi 3 embriyo, anne adayının rahmine ağrısız bir şekilde transfer edilmektedir. Yumurta gelişimi ve cinsiyet seçimi olarak bilinen PGT tedavi aşamaları hakkında daha detaylı bilgi için, yazının en altına bakabilirsiniz.

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Avantajları

Çiftler, yapılacak genetik tanı işlemi için Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi’miz kontrolünde geçirecekleri bir haftalık tedavi süreci sonrasında arzu ettikleri, genetik olarak taranmış sağlıklı bebeklerine kavuşmuş oluyorlar. Özellikle de ileri yaşlarda olan ve bundan dolayı çocuk sahibi olmakta zorlanan ya da anomalili bebek riski yüksek olan çiftler, merkezimiz tarafından yapılacak olan tedavi sayesinde kısa süreler içerisinde sağlıklı embriyolarıyla çocuk sahibi olabileceklerdir.

Mucize Ekip – Kıbrıs Tüp Bebek Merkezi tarafından yapılan işlemlerimizin tümünde bu konu hakkında gerekli olan deneyim ve bilgiye sahip olan ekip, her aşamada çift ile ilgilenmekte ve her aşamanın en düzgün şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Yapılacak tedavi esnasında, öncesinde ve sonrasında yapılması gereken her türlü ayrıntı, hasta koordinatörümüz ve ekibimiz tarafından takip edileceğinden, bu evrede çiftlerin yapması gereken başka bir şey kalmayacaktır ve gebeliklerine, aynı doğal yolla oluşan bir gebelik gibi devam edebileceklerdir.

YUMURTA GELİŞTİME VE GENETİK TANI TEDAVİ AŞAMALARI

PGT ile ilgili Sıkça Sorulan Sorular

Evet, cinsiyet seçimi (PGT) işlemiyle tüp bebek tedavisinin ardından hamile kaldığınız takdirde, istediğiniz cinsiyette, sağlıklı bebeğe sahip olma oranı %99.9’dur.

Evet, genetik tanı işlemi laboratuvarlarda yapıldığı için, yumurtaların ve spermin laboratuvar ortamında döllenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla, doğal yollarla gebe kalabilen bir annenin de yumurtalarının geliştirilip, toplanacak boyuta gelmeleri gerekmektedir. Bu da yalnızca yumurta geliştirme ilaçları ile olmaktadır.
Yumurta geliştirme ve cinsiyet seçimi tedavi aşamaları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

35 yaş üzeri olan, dolayısıyla anomalili (engelli) bebek riski taşıyan kadınlar.
Ailelerinde kalıtımsal genetik hastalıkları bulunan çiftler.
Tekrarlayan düşükleri olan kadınlar.

Annenin yaşı ne kadar gençse, o kadar çok sayıda ve sağlıklı yumurta elde edileceğinden, oluşan embriyoların içinden, sağlıklı embriyoları elde etme oranı artacaktır. Dolayısıyla bu işlemi yaptırmak isteyen çiftler kararlarını ne kadar erken verirlerse, işlem o kadar başarılı olacaktır.
Genetik tanı işleminin ücret detayları için, iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.
Günümüzde, doğan bebeklerde en çok rastlanan 5 genetik, kromozomal hastalık olan, down sendromu (mongolizm), turner sendromu, trizomi (normalden çok sayıda kromozoma sahip olma), monozomi (normal sayıdan daha az sayıda kromozoma sahip olma) , bu işlem sonucunda ayrıştırılıyor ve annenin rahmine sadece sağlıklı olan embriyolar transfer ediliyor.
Genetik tanı süreci, döllenen embriyoların 3. gününde başladığı için, her zaman 5. gün transferi yapılması gerekmektedir. Dolayısıyla Kıbrıs’ta 6 gece kalmak yeterli olmaktadır.

Hayır, sizi bulunduğunuz şehirdeki anlaşmalı doktorumuza yönlendireceğiz, böylece tedavinize evinizde başlayabileceksiniz. 10 günlük ön tedavi sonucunda, hazır olduğunuzda Kıbrıs’a geleceksiniz.
Yumurta gelişimi ön tedavi süreci ile ilgili detaylı bilgi için tıklayın.

Sadece 1 kez gelmeniz yeterlidir.
Uzun yıllar yasal olarak yapılmış olan PGT ile cinsiyet seçimi işlemi, 2016’nın 2. yarısında yürülüğe giren yeni yönetmelikler ile, Kuzey Kıbrıs’ta da yasaklanmıştır. Dolayısıyla bu sayfa, yalnızca PGT hakkında bilgi verme amacıyla sunulmaktadır.